3 C
Скопје

Дванаесет новозаболени од Ковид-19 во Куманово

Новозаболените се контакти на веќе регистрираните случаи, изјави директорот на Центарот за јавно здравје во Куманово, д-р Ариф Љатифи.

Центарот за јавно здравје во Куманово во последниве 24 часа евидентира 12 новозаболени лица од Ковид-19, сите од градот, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Оздравени се 11 пациенти.

– Новозаболените се контакти на веќе регистрираните случаи, изјави директорот на Центарот за јавно здравје во Куманово, д-р Ариф Љатифи.

Извршени се 36 тестирања од кои 18 по „МојТермин” и 18 епидемиолошки тестови. Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион, Ковид дијагностицирани се 1.324, а во моментов активни се 302 случаи.

Прочитајте и...  На денешен ден - 19 јануари

Поврзани вести

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Слободен печат

ВИДЕО | ВО ЦРНА ГОРА СЕПАК СЕ ФРЛАА ПО СВЕТИОТ КРСТ: 10-годишно момче најбрзо стигна до крстот во Беране! 

Слободен печат

Остави Коментар