16 C
Скопје

Tag : новозаболени

Вести Регион Слајдер

По повеќе од два месеци повторно над 2.000 нови случаи на ковид-19 во Грција

Илинка Иљоска
Во изминатите 24-часа во Грција е регистриран зголемен број нови случаи на ковид-19, односно 2.147 новозаразни, а последен пат во земјата, над 2.000 случаи беа...
Вести Регион

Во Србија евидентирани 2.956 пациенти инфицирани од коронавирусот

Слободен печат
Во Србија бројот на ново заразени лица од коронавирусот во последните 24 часа изнесува 2.956 лица од направени 12.054 тестови. Починале 14 пациенти.   На респираторна...
Вести Регион

Во Србија, од коронавирус починаа 15 лица, ново заразени се 2.442

Слободен печат
Во претходните 24 часа 15 лица починаа во Србија како резултат на инфекција со коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на...
Вести Регион

Косово: Нови три жртви, 292 заразени и 556 излекувани од ковид-19 последните 24 часа

Слободен печат
Во Косово во минатото деноноќие се регистрирани нови три смртни случаи како последица на заразата од ковид-19, откако претходниот ден по подолго време имаше двоцифрена бројка,...
Вести Регион

Загрижувачки пораст на новозаболени од ковид-19 на третиот ден по делумното укинување на заклучувањето во Хрватска

Слободен печат
Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 502 нови случаи на вирус ковид-19, а бројот на активни случаи во таа земја денес е 2219....
Вести Свет Слајдер

СЗО: Во изминатите 24 часа со коронавирусот се заразиле 300.000 луѓе

Слободен печат
 Во светот во изминатите 24 часа регистрирани се повеќе од 300.000 новозаразени со коронавирусот, а бројот на заразени лица од почетокот на пандемијата во светот надмина 108,15 милиони, соопшти...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Во Европа се намалува бројот на случаи на новозаболени од ковид-19, бројот на смртни случаи и приеми во болница

Слободен печат
Бројот на нови потврдени случаи на инфекција со коронавирус во 52 европски земји опфатени од Светската здравствена организација (СЗО) се намалува во последните четири недели,...
Вести Регион

Рама: Утре се носи одлука за заострување на рестриктивните мерки, обезбедивме 1,6 милиони вакцини

Слободен печат
 По видно влошената епидемиолошка состојба со ковид-19 во Албанија, утре Комитетот на експерти за справување со пандемијата ќе донесена одлука за заострување на рестриктивните мерки....
Вести Македонија Слајдер

Дневен ковид пресек во Македонија: Починаа девет пациенти, новозаболени 476 лица од 2.863 тестови

Слободен печат
Министерството за здравство (МЗ) информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје(ИЈЗ) во последните 24 часа се направени 2.863 тестирања, а регистрирани се 476...
Вести Свет

Истражување: Протестите против епидемиолошките мерки во Германија продуцираа до 21.000 новозаболени со ковид-19?

Слободен печат
Големите протести против епидемиолошките мерки во ноември во Германија предизвикаа значително забрзување на ширење на ковид-19 во земјата, покажа заедничката студија на Институтите во Берлин...