33.8 C
Скопје

Двајца ракометари на СП најблиску до рекордот на Лазаров

Македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров и натаму го држи рекордот за најмногу голови на едно Светско првенство.

Нашиот десен бек постигна вкупно 92 голови на Мундијалот во Хрватска во 2009 година.

Денеска е слободен ден, а Мундијалот продолжува утре со четвртфиналните натпревари и мечевите за пласман во „Президент купот“.

Четвртфиналните двојки на СП се: Данска-Египет, Франција-Унгарија, Шпанија-Норвешка и Шведска-Катар.

Моментно најблиску до рекордот на Лазаров се двајца играчи, репрезентативецот на Катар, Франкис Марзо со 53 голови, три помалку има Сандер Сагосен од Норвешка. Зад нив следуваат Енди Шмид (Швајцарија, 44), Ервин Фојхман (Чиле, 39), Кин Јин-јунг (Јужна Кореја 39), Бјарки Мар Елисон (Исланд, 38)..

РФМ ја прекина соработката со досегашниот селектор Брестовац

Поврзани вести

Најголемиот порок на Шчешни: Цигарите го избркаа од Арсенал, а сега запали пред селекторот

Слободен печат

Суарез нема намера да се враќа во Премиер лигата, причината е Ливерпул

Слободен печат

Пулјизовиќ ново засилување за РК Бутел

Слободен печат

Неверојатна животна приказна на данска фудбалерка: Татко и бил убиен од талибанци, зборува девет јазици и кога не дава голови е хирург

Слободен печат

ВИДЕО | Стојмановски: Со парите од пласманот на ЕП, ФФМ да им помогне на клубовите

Слободен печат

Детроит е победник на НБА лотаријата, ќе бира прв на драфтот

Слободен печат

Остави Коментар