• катар

Таен состанок на катарскиот премиер со лидерот на талибанците во Авганистан

Катарскиот премиер одржал тајни разговори со врховниот лидер на талибанците овој месец за решавање на тензиите со меѓународната заедница, дозна „Ројтерс“, сигнализирајќи нова подготвеност на авганистанските владетели да разговараат за начините за ставање крај на нивната изолација. Состанокот на 12 мај во јужниот авганистански град Кандахар меѓу катарскиот премиер Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани и Хаибатула …

Таен состанок на катарскиот премиер со лидерот на талибанците во Авганистан Read More »