Tag : катар

Спорт Фудбал

Луда идеја или револуција: ФИФА најави роботи наместо судии на СП 2022

Слободен печат
Поради честите спорни ситуации при досудувањето на офсајд, улогата на помошни или линиски судии би требало да ја преземад роботи. Светската фудбалска федерација (ФИФА) има...
Спорт Фудбал

Организаторот на идното СП, Катар не ги плаќа работниците мигранти

Слободен печат
Организаторот на Светското првенство 2022 година, Катар повторно се најде под притисок на јавноста откако истрагата на Амнести Интернешнл утврди дека околу 100 работници мигранти...
Вести Регион

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат
Откако е утврдено дека од 91 патник, кои во понеделникот слетаа со „Катар Ервејс“ во Атина, 21 се позитивни на коронавирус, поради што се запрени...
Вести Регион Слајдер

Паника во Грција: На летот од Катар откриени 12 заразени лица, сите патници во карантин

Слободен печат
Грците одлучија до неопределно време да ги суспендираат сите авионски летови до и од Катар, се до средината на јуни, откако на летот кој во...
Вести Македонија

На Скопскиот аеродром пристигна донација од Катар за справување со Ковид-19

Слободен печат
На Скопскиот аеродром денеска пристигна донација од Катар за справување на земјава со Ковид-19. Донацијата ја пречекаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во улога...
Вести Свет

Три години затвор или висока парична казна за неносење маска на отворено во Катар

Слободен печат
Катарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од недела во земјата е задолжително носењето маски на отворено, а оние кои нема да ја почитуваат оваа...
Вести Свет

Катар ервејз на медицински работници од светот им подарува 100.000 авиобилети

Слободен печат
Катар ервејз им подарува 100.000 бесплатни авионски билети на сите медицински работници ширум светот во знак на благодарност за нивните херојски напори за време на...
Спорт Фудбал

ПСЖ е шампион на Франција, а натпреварите во ЛШ сака да ги игра во Катар

Слободен печат
ПСЖ во моментот на прекинот на Лига 1 поради пандемијата на коронавирусот имаше 12 бода предност пред Олимпик Марсеј и натпревар повеќе. За „светците“ ова...
Спорт Фудбал

ПСЖ не се откажува, му нуди неверојатна плата на Нејмар за да остане во Париз

Слободен печат
Барселона уште минатото лето се обиде да го врати Нејмар на „Камп Ноу“ но нивните обиди беа неуспешни, а подготовките за новиот напад за потпис...
Спорт Фудбал

Ќе има ветер, снег или дожд, но Мбапе нема да го напушти Париз!

Слободен печат
Напаѓачот Килијан Мбапе нема да го напушти Пари Сен-Жермен на крајот на сезоната. Оваа одлука е донесена лично од сопственикот на клубот, емир на Катар,...