„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски влезе во селекција за Европските филмски награди

Сцена од филмот „Домаќинство за почетници“

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, кој неодамна ја имаше својата светската премиера на филмскиот фестивал во Венеција, влезе во групата на филмови кои ја комплетираат овогодинешната селекција за 36 издание на Европските филмски награди, соопшти денеска Европската филмска академија (ЕФА).

Кон крајот на август, најпрвин беа избрани 19 играни филмови, а сега во потесниот избор се додадени уште 21 филмски остварувања, па финалната селекција содржи 40 европски филмови од вкупно 31 европска држава.

Од денес, па се до 7 ноември членовите на Европската Филмска Академија ќе имаат можност да гласаат за избраните филмови, по што врз основа на гласовите, ќе бидат објавени номинациите во категориите: најдобар европски филм, режисер, актер, актерка, сценарист и европски документарен филм.

Избраните филмови дополнително ќе бидат земени во предвид и за наградите во категориите за најдобра кинематографија, монтажа, продукциски дизајн, костимографија, шминка и фризура, оригинална музика, звук и визуелни ефекти. Тие ќе бидат избрани од осумчлено жири составено од претставници на различни уметности и професиии.

Свеченото доделување на наградите, познати како европски Оскари, е закажано за 9 декември 2023 во Берлин.

На 80. издание на фестивалот во Венеција, „Домаќинство за почетници“ ја доби 17. „Queer Lion“ награда, во конкуренција од 16 филмови, меѓу кои и филмовите на Dog Man на Лук Бесон и Maestro на Бредли Купер, а филмот продуциран од Лист продукција – Скопје го отвори и 44 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, „Браќа Манаки“.

Домаќинство за почетници“ е избран и за годинашен македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“, а во скопските кина ќе почне да се прикажува од 12. октомври.

Филмот е финансиски поддржан од Агенцијата за филм на РСМ, а преку компанијата „Focus Features“ ќе биде дистрибуриран на територијата на САД. Интернационален дистрибутер на филмот за останатите територии е „Universal Pictures“, додека продажните агенти на филмот „New Europe Film Sales“ од Полска ќе го застапуваат филмот на територија на југоисточна Европа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот