Доктор Чадиковски објави убава вест: Спасени се две бебиња со тешки вродени срцеви маани

фото Твитер

Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски денеска им посака убаво и среќно детство на две бебиња кои по постоперативна четириесетдневна борба конечно си заминуваат дома. Бебињата биле родени со најтешки вродени срцеви маани, состојба позната како транспозиција на големи крвни садови, соопшти тој на својот Твитер профил.

„После 40 дена борба две бебиња ( 2.2 кг и 2.8 кг.) со најтешки вродени срцеви мани „транспозиција на големи крвни садови (TGA)”, си заминуваат дома. Им посакувам да имаат убаво и среќно детство! Браво за цел тим!!“, стои во објавата на докторот.

Видео на денот