2 C
Скопје

Добра жрепка за Металург, Криенс е последна пречка пред Лигата на Европа

Екипата на Металург доби противник по мерка во второто квлаификациско коло кое е последен филтер пред групната фаза од ракометната Лига на Европа.

Металурзите“ за противник го добија швајцарскиот Криенс од Луцерн што претставува одлична можност Металург да обезбеди пласман во групната фаза и да му се приклучи на Еурофарм Пелистер кој не игра квалификации и рејтингот на македонскиот ракомет му овозможи директен пласман во ЛЕ.

Швајцарскиот тим исто како и Металург во првото коло беше поуспешен од хрватски претставник, екипата на Дубрава која ја совлада во двата натпревари, со 29:27 и 28:19. Металург во првото квалификациско коло беше поуспешен од Спачва.

Првиот натпревар ќе се игра на 22. септември во Скопје, а реваншот е една недела подоцна во Луцерн.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Финале пред финалето, „кралот“ доминираше против грчкиот „ѕвер“!

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар