Дисциплината на децата во Кина шокираше многумина: Дали и нашите деца ќе одат вака во градинка и училиште? (ВИДЕО)

Иако не е позната точната локација на која е снимено ова видео, тоа сепак на најдобриот можен начин покажува како Кина успеа да ја спречи пандемијата на коронавирусот.

Имено, на видеото се гледа детенце во Кина кое доаѓа во предшколска установа и проаѓа низ целосна дезинфекциона бариера.

Завидната дисциплина која така мал човек ја покажува е уште еден доказ како само благодарение на дисциплината и послушноста дури и најмладите можат да помогнат во победата против коронавирусот.

Многумина коментираа дека ова е за секоја почит, останува само да видиме какви безбедносни мерки ќе бидат преземени во нашите градинки и училишта.

Погледнете го видеото:

Уште едно вакво видео, исто така снимено во Кина покажува девојче кое го поминува истиот протокол за да влезе во образовната установа.

Дека Кина сериозно ги применува мерките доловува и ова видео објавено од кинеската новинска агенција China news, која го сподели ова видео на твитер, а се однесува на правилата на кои децата и родителите мора да ги почитуваат пред и по часовите.

Прочитајте и...  Во Хонгконг забранети комеморации за загинатите на Тјенанмен

Прочитај повеќе

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат

Познатата водителка во емисија во живо имаше мал „инцидент“ со облеката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

На улиците во Лос Анџелес: Лејди Гага прошета во градник со новото момче (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат

Се породи пред 4 месеци со третото дете: Познатата манекенка изгледа совршено! (ФОТО)

Васко Спасоски

Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Братот на Новак Ѓоковиќ ја „ќари“ една од најатрактивните српски пејачки (ФОТО)

Васко Спасоски

Естетските хирурзи едногласно тврдат: Старите фотографии на Меган Маркл откриваат што променила таа на своето лице! (ФОТО)

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)