Tag : Училиште

Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ВИДЕО) Андријана на 25 години ја учи азбуката – на животот!

Мирослава Бурнс
Не одев во редовно училиште. Имав осум години кога почнавме да живееме покрај кланицата. Детството ми беше катастрофа. Цело време бевме по улици, во едно...
Вести Регион

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Слободен печат
Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина....
Ви Препорачуваме Живот Магазин

„Сакам да умрам ВЕДНАШ“: Мајка го сними своето дете за да ги покаже вистинските последици на булингот! (ВИДЕО)

Слободен печат.
„Носи ме од тука веднаш, би можел сега да се прободам сам во срцето… Ме гледаш, a дури ни тебе не ти е грижа додека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

КОГА СЕ САКА СЕ МОЖЕ: Училиштето во Волково е пример за инклузија, таму сите деца се исти (ФОТО+ИНФОГРАФИК)

Соња Христовска Угриновска
Најтежок момент ми беше првиот, кога требаше да воспоставам врска со ученикот на кој требаше да му бидам асистент во наставата, оти се плашев дали...
Вести Македонија Слајдер

Богдановиќ не верува дека малолетните „гладијатори“ се од ОУ Киро Глигоров

Мирослава Бурнс
Малолетници си ги одмеруваат силите со боксови, како во гладијаторска арена, среде бел ден во Капиштец, додека други ученици и повозрасни луѓе ,,навиваат” од страните...
Вести Скопје Слајдер

Учениците од „Тихомир Милошевски“, пропуштените часови поради оштетениот кров, ќе ги надополнат на крај на учебната година

Учениците од основното училиште „Тихомир Милошевски“ од Ново Село, во општина Ѓорче Петров, втор ден губат часови како последица на невремето што пред два дена...
Вести Скопје Слајдер

ЦЕЛОСНО ПОПЛАВЕНО: Невремето го уништи покривот на ОУ „Тихомир Милошевски“ (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Невремето што вчера вечерта го зафати Скопје направи голема штета во основното училиште „Тихомир Милошевски“ во општина Ѓорче Петров. На фотографиите испратени од загрижени граѓани...
Вести Свет

ОН: Во училиште не одат 258 милиони деца под 17 години

Слободен печат
Заменичката на генералниот секретар на ОН, Амина Мохамед, предупреди дека постои „алармантна криза во образованието”, информирајќи дека 258 милиони деца под 17-годишна возраст не одат...
Вести Регион

Драма во Белград: Полицајци бркале 12-годишно момче кое понело пиштол во своето училиште

Слободен печат
Ученик од шесто одделение во основното училиште „Владислав Петковиќ Дис“ во местото Велики Мокри Луг во близина на Белград, вчера вооружен влегол во училишната зграда...
Вести Регион Слајдер

„Гардијан“ ја цитира Колинда: Корупцијата во хрватското општество започнува во училниците

Слободен печат
Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ пред новинарите изјави дека корупцијата во хрватското општество веќе почнува во училиштата, каде децата кои препишуваат и мамат на...