13 C
Скопје

Tag : Училиште

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски
Експлозијата се случила во шиитска област во авганистанската престолнина утринава, меѓу загинатите се и деца, потврдија од Владата. Најмлаку 40 лица се убиени, вклучително и...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Двајца ученици и еден чувар се повредени при пукање во училиште во Ајдахо

Слободен печат
Двајца ученици и еден чувар биле повредени при пукање во основно училиште во американската држава Ајдахо, додека еден ученик бил приведен, објавија локалните власти. Повредените...
Вести Македонија

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат
 Почна реконструкцијата на фасадата во општинското основно училиште „Гоце Делчев” во Штип. Министерството за образование и наука обезбеди 10.700 денари за реконструкција и поставување на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Царовска: На учениците не им е интересно да одат на училиште

Слободен печат
На учениците им е здодевно да одат во училиште, досегашниот пристап не им е интересен, тие се навикнати на дигитализација уште од најмали нозе, изјави...
Магазин Магазин слајдер Сцена

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат
Џим никогаш не престанал да верува во себе и да се труди, а награден е и со светска слава и титула за еден од најдобрите...
Вести Македонија

Основно училиште во општина Гостивар ќе оди во карантин

Слободен печат
Основното училиште во селото Вруток деновиве ќе биде затворено, заради позитивни тестови на КОВИД 19 на тројца вработени. Наставата во ОУ „Лирија” според одговорните во...
Вести Скопје

„Браќа Миладиновци” меѓу 5.000 училишта со настава по ИБ-програмата, од оваа година и со сертификат за авторизација

Слободен печат
Интерактивна настава што ги надминува границите на традиционалното образование, инсистира на темелно изучување на различни дисциплини, а истовремено става акцент на нивната меѓусебна поврзаност и...
Вести Регион Слајдер

Пијан завршил во училиштен двор во Крапина: Возел без дозвола и со 2,34 промили алкохол во крвта

Слободен печат
Триесетидвегодишен маж во алкохолизирана состојба денеска со автомобил влета во двор на основно училиште во Крапина, но, за среќа, никој не е повреден, пишува индекс.хр....
Вести Свет Слајдер

Најмалку 13 жртви во напад врз училиште во Нигерија

Слободен печат
Група вооружени лица нападнале училиште во североисточна Нигерија и убиле 13 лица, меѓу кои и еден ученик, јави информативниот портал „Дејлитраст”. Напаѓачите вчера упаднале во...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Илинка Иљоска
Најмалку 12 лица, меѓу кои седум деца, се повредени денес кога делумно се сруши покривот на училиште во паркот Оукленд на Флорида, објавија светските медиуми....