Директорот на руското разузнавање: Москва не може да ја потврди смртта на ал-Багдади - Слободен печат

Директорот на руското разузнавање: Москва не може да ја потврди смртта на ал-Багдади

„Русија не е во состојба да ја потврди смртта на лидерот на екстремистичката група Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади“, изјавил денеска директорот на руската служба за надворешно разузнавање, Сергеј Наришкин во одговор на прашање на ТАСС.

„Ние немаме информации или генетски примероци кои би го докажале тоа дефинитивно“, рекол Наришкин.

Американскиот претседател Доналд Трамп на 27 октомври рече дека ал-Багдади е убиен за време на специјална операција во Сирија.

Тој се заблагодари на Русија, Ирак, Сирија и Турција на помошта.

Во меѓувреме, руското Министерство за одбрана соопшти дека нема доверливи информации за смртта на ал-Багдади.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

three × one =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат