Tag : москва

Вести Свет

Административни згради како цел: Спречен терористички напад во Москва

Слободен печат
Руската Федерална служба за безбедност (ФБС) денеска спречи терористички напад во една од административните згради и притоа уапси 21 годишен маж од Централна Азија кој...
Вести Свет

ВИДЕО: Безбедносните агенции со различен став кој го мести Бајден преку неговиот син

Илинка Иљоска
Лаптопот со електронски писма на украински бизнисмени, што наводно му припаѓал на Хантер Бајден, син на претседателскиот кандидат Џо Бајден, е прегледан од Федералното биро...
Вести Свет Слајдер

Градоначалникот на Москва со порака: За два месеца ќе почнеме со масовна вакцинација против ковид-19

Слободен печат
Во главниот град на Русија, во кој е регистрирана најголема стапка на ширење на ковид-19 во земјата, за два месеца ќе започне масовна вакцинација, најави...
Вести Свет

Ковид-19 „гази“ во Русија: Повисоките одделенија во училиштата во Москва на онлајн настава во наредните две недели

Слободен печат
Властите на Москва денеска соопштија дека голем број на ученици од понеделник ќе преминат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Со мерката...
Вести Свет

Бројот на загинати во конфликтот меѓу ерменските и азербејџанските сили во Нагорно-Карабах достигна 600 лица

Слободен печат
Официјални претставници на двете страни јавуваат за нови воени и цивилни жртви,  бидејќи борбите и натаму траат и покрај договорот за прекин на огнот во...
Вести Свет

Москва: Казнети околу 100.000 патници, се возеле во јавниот превоз без маски и ракавици

Слободен печат
За пет месеци во јавниот превоз во Москва се казнети речиси 100.000 луѓе затоа што не носеле заштитни маски, а вкупната сума на казните изнесува...
Вести Свет Слајдер

Конфликт во Нагорно-Карабах: Ерменија и Азербејџан на разговори во Москва

Слободен печат
Министерствата за надворешни работи на Ерменија и на Азербејџан денеска потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за надминување на...
Вести Свет

Путин ги повика министрите за надворешни работи на Азербејџан и Ерменија во Москва

Слободен печат
Рускиот претседателот Владимир Путин ги повика денеска во Москва министрите за надворешни работи на Азербејџан и Ерменија, на разговори за надминување на ситуацијата во Нагорно-Карабах,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Не е лесно да си „швалер“: Овој човек мораше да скока преку тераси за да спаси жива глава! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Дека „швалерскиот“ живот не е лесен докажува и видеото што ќе го видите на крајот од текстот. Имено, љубовник од Москва морал да истрча скоро...
Вести Свет

Алармантно во Москва, неделно во болница завршуваат по 5.000 заразени од ковид-19

Слободен печат
Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин изјави дека стапката на заразеност во градот стана многу висока, со околу 2.000 нови случаи на ден, и им нареди...