Џордан лаже, приказните за пицата и желбата да остане во Чикаго не се вистинити

Документарниот филм „Последниот танц“ продолжува да ја бранува кошаркарската јавност во САД.

Сите десет епизоди од штотуку завршениот документарен филм „Последниот танц“ пред да бидат објавени мораа да добијат одобрение од  самиот Мајкл Џордан и поради тоа дел од нив доживеаја неколку промени за потребите на филмот.

Веќе дел од актерите јавно почнаа да го искажуваат своето незадолство од изменетата вистина прикажана во „Последниот танц“, а најгласен беше поранешниот играч на Чикаго булс, Хорас Грент, кој беше обвинет од страна на Џордан дека е цинкарош и дека тој му ги давал информациите на новинарот Сем Смит за неговата контроверзна книга  „Џордановите правила“.

Сега се јави и самиот Сем Смит кој во 1990-тите години ги следеше случувањата во Чикаго булс и тврди дека доста детали прикажани во документарниот филм се невистинити и потврди дека Грент не е неговиот извор за книгата.

Прочитајте и...  Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

– Имав добри односи со голем број луѓе во Чикаго булс. Фил Џексон и помошниот тренер Џони Бах ги познавав од порано. Но, Грент отсекогаш му беше трн во окото на Џордан бидејќи постојано му се спротивставуваше додека летечкиот ги малтретираше соиграчите – вели Смит.

Смит тврди оти изјавата на Џордан по завршувањето на филмот дека сите кошаркари на Чикаго се подготвени да се вратат и да одиграат уште една сезона доколку управата им понуди такво нешто.

– Тоа е бесрамна лага на Мајкл. Во филмот видов уште некои работи за кои знам дека Мајкл ги измисли или лажеше за нив. Тоа не беа големи работи, туку како и при промовирањето на филмовите се вели дека „базиран на вистински настани“. Така беше и со „Последниот танц“, има многу изменети  вистини – додава Смит.

Прочитајте и...  Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Една од приказните за кои Смит вели дека не е вистинита е таа за пицата поради која Џордан во петтиот натпревар од финалето против Јута 1997 година играше со температура и со болки во желудникот.  На тој натпревар иако играше болен, Џордан постигна 38 поени и му донесе триумф на својот тим, а во филмот тој зборуваше дека странува збор за труење од храна, односно пица која ја порача во вечерта пред натпреварот во Солт Лејк Сити.

– Пица, отров, тоа се бесмислици – тврди Смит.

Медиумите успеаја да го пронајдат човекот кој му ја доставил пицата и тој изјавил дека таа вечер доставил десетина пици во хотелот на Чикаго со што ги демантира тврдењата на Џордан дека тој порачал само една пица.

Прочитајте и...  Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат