„Џонсон&Џонсон”: Влегуваме во трета фаза на испитувања на вакцината против ковид-19

Американската компанија „Џонсон и Џонсон” соопшти дека ја започнала третата фаза испитувањата на вакцина за новиот коронавирус. Иако нивниот производ што го развиваат е зад ривалските на „Фајзер”, „Модерна” и „АстраЗенека”, сепак, има некои потенцијални предности доколку се покаже безбеден и ефикасен.

За разлика од другите, вакцината на компанијата бара само една доза, а не две, што ја олеснува кампањата за имунизација. Исто така, не бара да се чува на екстремно ниски температури за разлика од другите.

„Џонсон и Џонсон” објавија дека првите дози може да бидат готови „на почетокот на 2021 година” доколку се докаже дека вакцината е безбедна и ефикасна. Во фаза Три, компанијата ќе вклучува 60.000 луѓе на три континенти.

Прочитајте и...  Завршија истражувањата на локалитетот Кале, пронајдени две плочи со букви од глаголицата

Поврзани вести

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Д-р Беќаровски: КОЛКУ СМЕ ЗАГЛАВЕНИ И ЗАРАЗЕНИ ???

Ѓорчев: Царовска во образованието направи хаос, замислете учебната година ги изненадила

Слободен печат

ФОТО: Тешка сообраќајка на Истра, пијан возач усмрти жена

Маријана Митровска

Надминат седумцифрениот праг: Шпанија е прва членка на ЕУ со преку милион инфицирани со ковид-19

Слободен печат

До почетокот на ноември ќе има субвенции за октомвриските плати

Слободен печат

Остави Коментар