20.8 C
Скопје

Tag : џонсон и џонсон

Вести Свет Слајдер

„Џонсон и Џонсон“ ќе мора да фрли повеќе милиони дози вакцини

Слободен печат
Американската Управа за храна и лекови (ФДА) синоќа соопшти дека фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе мора да фрли повеќе милиони дози вакцина против ковид-19,...
Вести Свет

Британија ја одобри употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон

Илинка Иљоска
Британското здравствено регулаторно тело ја одобри денеска употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон, соопшти Министерството за здравство во Лондон, со што вакцината на оваа...
Вести Свет

Студија: Сосем мал број Американци заразени со ковид-19 по целосна имунизација

Слободен печат
Само 0,01 процент од Американците биле повторно инфицирани по целосна имунизација против ковид-19 во периодот јануари-април. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести...
Вести Свет

Џонсон и Џонсон неделава двојно ќе ја намали испораката на вакцини против ковид-19 за ЕУ

Слободен печат
Американската компанија Џонсон и Џонсон неделава двојно ќе ја намали испораката на вакцини против Ковид-19 за Европската Унија. Според договорот, Џонсон и Џонсон во вториот...
Вести Здравје Слајдер

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Слободен печат
Вакцините против ковид-19 врз база на мРНК технологија како што се на „Фајзер/Бионтек“ и „Модерна“ се чини дека се ефикасни против индискиот вид коронавирус, соопшти...
Вести Свет

Во Германија од денеска сите полнолетни лица имаат пристап до вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат
Германија од денеска овозможува пристап до вакцините против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ за сите полнолетни лица, со што е суспендиран приоритетниот систем за одредување...
Вести Свет Слајдер

Вакцините на „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“ не се препорачуваат во Норвешка

Слободен печат
Вакцините против ковид-19 на британско-шведската компанија „Астра-Зенека“ и Џансен на американската компанија „Џонсон и Џонсон“ не треба да се користат во норвешката програма за вакцинирање. Таква препорака...
Вести Свет

Полска сака да ги купи вакцините „Џонсон и Џонсон“ од Данска

Слободен печат
Полска понуди од Данска да ги купи вакцините против ковид-19 од производителот „Џонсон и Џонсон“ во Данска, соопшти денеска Пјотр Мулер, портпарол на полската влада....
Вести Свет Слајдер

Во Канада вакцината на „Џонсон и Џонсон“ ќе се аплицира на лица над 30 години

Слободен печат
Научниот комитет, што ја советува канадската Влада за вакцини против коронавирусот, препорача вакцината на „Џонсон и Џонсон“ да се користи кај лица над 30 години....
Вести Свет Слајдер

Данска ја забрани вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат
Данска одлучи да не ја вклучува вакцината на „Џонсон и Џонсон“ во својата програма за имунизација против ковид-19, објавија локалните медиуми. Минатиот месец Данска прекина...