Давид Бабунски повикан за натпреварите против Украина и Ерменија

фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Македонската фудбалска А репрезентација на 14 октомври во Прага, Чешка, ќе го игра натпреварот против Украина во квалификациите за Европското првенство во 2024 година.

Овој дуел е многу важен и за двете национални селекции да се остане во трката за едно од местата кои водат на континенталниот собир кој ќе се организира во Германија.

Украинскиот Сергеј Ребров веќе објави на кои играчи ќе смета за октомвриските мечеви против Македонија и Малта.

Наскоро составот со повикани фудбалери треба да го објави и нашиот селектор Благоја Милевски за натпреварот со Украина, како и пријателската средба со Ерменија во Струмица на 17 октомври, а веќе е познато едно име кое ќе се најде на истиот.

Станува збор за 29-годишниот играч за врска во нападот, Давид Бабунски, потврди неговиот клуб од Унгарија, Мезекевешд. Бабунски ја игра втората сезона во Мезекевешд, а во новата сезона до сега во тамошниот шампионат запиша четири настапи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот