ДАЛИ ОВА СЕ ПРИЧИНИТЕ? Експертите зборуваат за здравјето на Меркел поради двата напади на треперење!

Се чини дека треперењето се случува само кога стои, штом се движи, симптомите се ублажуваат.

По вториот напад на германската канцеларка Ангела Меркел во јавноста, се огласи нејзиниот тим на лекари. Тие велат дека нападот во замокот „Белви“ е предизвикана од нејзиниот страв да не и се повторат претходните епизоди на тремор.

– Не постои причина да се грижите, таа се присети на минатонеделниот инцидент и тоа ја предизвика сегашната ситуација. Тоа е психолошки процес – велат од тимот.

Канцеларката го објасни претходниот напад со дехидрација.

– Оттогаш пијам најмалку три чаши вода, што очигледно ми беше потребно, и сега се чувствувам одлично – рече Меркел.

Неодамна, германската канцеларка брзо едноподруго два пати имаше напади на треперење на официјални настани: првпат за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, а неколку дена подоцна за време на назначувањето на новиот министер за правда во дворецот „Белви“, Берлин.

Прочитајте и...  Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Оттогаш се шпекулираше за нејзиното здравје, а неколку медиуми побараа од медицинските експерти да ги презентираат можните причини.

– Се чини дека треперењето се случува само кога стои; штом таа се движи, симптомите се ублажуваат – вели д-р Ана Флак за германски „Билд“.

Како можна причина, експертот го наведува т.н. ортостатски тремор, треперење предизвикано од нарушување на циркулацијата при подолго стоење.

Д-р Кристоф Шпехт, експерт за превентивна медицина, се сеќава дека Ангела Меркел имала слични напади и во 2014 и 2017 година.

– Тоа не изгледа како невролошки проблем, би рекол дека треперењето е предизвикано од инфекција, на пример, со воспаление на бубрезите – вели тој.

Тој, сепак, го додава фактот дека канцеларката не делува исцрпено, што е карактеристика на инфекции. Исто така е можно дека ова е несакано дејство на некои лекови – вели овој експерт.

Прочитајте и...  Утрово почина жена од Струга, била позитивна на коронавирусот

Д-р Хајнц-Вилхелм Есер, интернист, кардиолог и пулмолог, за „Билд“ вели дека е тешко да се постави дијагноза од далечина.

– Причините за нов напад на треперење можат да бидат бројни: дехидрација, хипогликемија, нетрпеливост, но исто така и некои посериозни болести, како што се дијабетес и мултиплекс склероза – вели тој.

Неколку лекари ја исклучија можноста за Паркинсонова болест, бидејќи канцеларката имаше посилно треперење, додека треперењето на Паркинсоновата болест е послабо. Според највисокиот виенски доктор проф. Д-р Мајкл Кимфер, веројатно не е напад на епилепсија.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат