Цивил: Борбата против лажните вести и говорот на омраза продолжува и по изборите (ФОТО)

Денеска во просториите на редакцијата на „Слободен печат“ невладината организација Цивил одржа тематски брифинг за новинарите, на кој се зборуваше за борбата против лажните вести и говорот на омраза во период по завршувањето на предвремените парламентарни избори во земјава кои се одржаа на 15 јули.

Во текот на денешниот настан свое обраќање имаше и основачот и раководител на Цивил Медиа, Џабир Дерала, како и Дехран Муратов и Билјана Јордановска.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Главна тема на дискусијата беше борбата против лажните вести и дезинформациите кои се шират на социјалните мрежи, како и чекорите кои оваа организација ги презема во врска со тоа, а како основни проблеми со кои се соочуваат се посочени неколку точки, како злоупотреба на моќ, лажни вести и дезинформации, говор на омраза, пропаганда, странско влијание и сајбер војна во време на избори.

Прочитајте и...  Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Токму Цивил Медиа како акредитиран набљудувач го следеше и овој изборен процес, а како што истакна и Џабир Дерала, изборите за оваа организација всушност се уште не се завршени.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

– Како акредитирани набљудувачи на изборите, за нас тие завршуваат најмалку шест недели по изборниот ден. Наша задача е да ги анализираме сите извештаи кои стигнуваат во текот на изборниот процес, вклучувајќи го и периодот од предизборната кампања.  На самиот ден на изборите имавме рекордна ниска бројка на пријави, што е добар знак, но тоа сепак е трицифрена бројка од 430 пријави – истакна Џабир Дерала.

Од она што можевме да го слушнеме во врска со борбата против лажните вести е дека токму по иницијатива на Цивил, веќе неколку Фејсбук страници кои ширеле дезинформации за изборите, се  блокирани или избришани.

Прочитајте и...  Протести во Белорусија, Тихановскаја ќе биде симболично инаугурирана за претседател (ФОТО+ВИДЕО)
Фото: Слободен печат/Драган Митрески
Покрај константната борба против шиењето на неточни информации и дезинформации, членовите на Цивил го истакнаа значењето на почитувањето на Европските вредности, како и иницијативата за создавање на „Зелено движење на Македонија“, како движење кое би функционирало на начин на кој тоа треба да изгледа според сите европски рамки и стандарди.

 

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат