5 C
Скопје

Tag : цивил

Вести Македонија

ЦИВИЛ со осуда на национализмот и насилството во случајот со кочанско Трајаново Трло

Слободен печат
ЦИВИЛ најостро го осудува однесувањето на одредени политички и други структури во земјава во случајот со кочанско Трајаново Трло во кој се препознатливи крајниот расизам и националистичко дивеење....
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Дерала: Граѓаните се свесни дека пописот е неопходен и важен за развојните стратегии и на локално ниво

Слободен печат
Пописот е исклучително важен за развојните стратегии и на локално ниво. Во општините на иста маса ги седнуваме експертите, невладините организации, носителите на одлуки –...
Вести Македонија

ЦИВИЛ со дебата и во Гевгелија: Пописот е статистика, а не политика

Слободен печат
По извонредните дебати во Штип и Гостивар, на рутата на јавни настани во организација на ЦИВИЛ се најде и Гевгелија. „Попис: Статистика, не политика“ е насловот...
Вести Македонија

ЦИВИЛ по повод 8 Март: Сите мораат да се вклучат за да стават крај на родовата дискриминација и насилството

Слободен печат
Правата на жените се човекови права коишто повеќе од 70 години се заштитени со меѓународното право и Обединетите нации. Жените имаат право да живеат ослободени...
Вести Македонија

Панел на ЦИВИЛ во Гостивар: Пописот е статистика, а не политика

Слободен печат
По панел дискусијата во Штип, на мапата на ЦИВИЛ се наоѓа и Гостивар. „Попис: Статистика, не политика” е насловот на панел дискусијата што ќе се одржи и...
Вести Македонија Слајдер

Дебата во организација на невладината ЦИВИЛ: „Пописот е статистика, а не политика”

Слободен печат
Невладината ЦИВИЛ денеска во Штип ќе организира панел дискусија „Попис: Статистика, не политика”. – Во фокусот на панел дискусијата е потребата да се одвои политиката...
Вести Македонија

ЦИВИЛ денеска организира дебата на тема „Како сѐ може да се (зло)употреби пописот?”

Слободен печат
ЦИВИЛ денеска организира панел дискусија на тема „Како сѐ може да се (зло)употреби пописот?”, во хотел „Солун”, Скопје, со почеток во 13 часот. Учесници на панел дискусијата се Апостол...
Вести Македонија Слајдер

ЦИВИЛ ги прашува мразачите: Дали учевте од ИСИС или ИСИС учеше од вас?!

Слободен печат
Невладината ЦИВИЛ јавно бара од политичките партии да ги запрат своите пропагандни ешалони и на своите поддржувачи и членови да им порачаат да престанат со...
Вести Македонија

ЦИВИЛ денеска одржува конференција: „Перспективи 2021“

Слободен печат
ЕУ интеграции, борба против дезинформациите и хибридните закани, антикорупција, правда, попис, избори, антинационализам, зелени вредности и човекови права, се дел од темите на кои ќе...
Вести Македонија

Панел-дискусија на ЦИВИЛ: „Попис: Помеѓу политиките и статистиките”

Слободен печат
Во рамки на Фестивалот на Слободата денеска ЦИВИЛ организира панел дискусија со наслов „Попис: Помеѓу политиките и статистиките”, во хотелот Парк Резиденс. – Панелот ќе...