Циркус: Конте по крајот на сезоната ги нападна челниците на Интер

Поранешниот италијански селектор смета дека клубот не ги заштити него и играчите и дека не ја ценат доволно неговата работа.

Со Антонио Конте никогаш не е досадно, неговиот Интер заврши на второто место во Серија А со само еден бод заостаток зад шампионот Јувентус кој титулата ја обезбеди пред неколку кола, но тој повторно не е задоволен.
Интер оваа сезона ја намали разликата во одност на претходната кога завршија со 20 бода помалку од Јувентус.

– Секоја чест на играчите, напредувавме, но мораме да бидеме паметни и да не славиме бидејќи разликата помеѓу нас и Јувентус е огромна. Ние примивме најмалку голови, но тие и понатаму се најсилни. Имаат инфраструктура на теренот и надвор од него, а ние се обидуваме да го направиме истото – вели Конте кој веднаш го нападна сопствениот клуб.

– Лично не сум задоволен. Мислам дека мојата работа не е признаена како ни работата на фудбалерите, не сме заштитени од клубот. Мораме да разговараме за тоа, морам да се видам со претседателот кој се наоѓа во Кина
– смета тренерот на „нероаѕурите“.

Прочитајте и...  Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Конте вели дека неговата разочараност не е поради трансферите. Тој сезонава неколку пати влезе во вербална војна со спортскиот директор Џузепе Бебе Марота бидејќи не сака да ги донесе играчите кои ги бара Конте. Тренерот го сака Артуро Видал на што се противи Марота поради големата плата, а Конте е разочаран што клубот му ги донесе Кристијан Ериксен и Сандро Тонали иако тој е против овие трансфери.
– Имам визија, знам што треба да правам. Не смее да не фаќа еуфорија поради една сезона, но доколку ги правиме истите грешки – ништо нема да направиме – додава Конте.

Несогласувањата на Коте со Марота не се непознати за италијанската јавност, тие двајца имаа јавни полемики и додека беа во Јувентус и медиумите сметаат дека поради тоа тренерот си замина од Торино. Конте исто така водеше своја „војна“ со најмоќната жена во светот на фудбалот, Марина Грановскаја во Челси, и по само две сезони мораше да си замине од „Стемфорд бриџ“.

Прочитајте и...  Лудница во Силверстон, триумф на Хамилтон на три тркала

Прочитај повеќе

Дали ова е местенка на годината, погледнете како изгледаше натпреварот од австриската втора лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалски натпревар во Шведска доцнеше поради грабеж и сообраќајна несреќа

Слободен печат

Шкендија не мирува со засилувања, доаѓа и екс младински репрезентавивец на Хрватска

Слободен печат

Зверев: Мислам дека сега не е време да се игра тенис во САД

Слободен печат

Барселона се откажа од Нејмар: Нема ни да праќаме понуда до ПСЖ

Слободен печат

Роналдо ги реши дилемите околу својата иднина: Одите по моето трето Скудето

Слободен печат

Убави зборови од Руни за „граѓаните“, критики за сер Алекс Фергусон

Слободен печат