13 C
Скопје

Центарот за јавно здравје Куманово регистрира 18 нови заразени, двајца пациенти починаа

Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион дијагностицирани се 1.312, а во моментов се активни 301 случај.

Центарот за јавно здравје Куманово во последните 24 часа евидентира 18 новозаболени лица од Ковид-19,  17 од Куманово и еден од Липково, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Починати се двајца пациенти, на  64 и 72  години, во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

– Меѓу новозаболените има тројца здравствени работници, две медицински сестри од болницата и еден лекар кој работи во Скопје. Останатите се контакти на веќе заболени лица, изјави д-р Ариф Љатифи, директор на Центарот.

Денеска се направени 38 тестирања, од кои 20 по „Мој термин” и 18 епидемиолошки тестови.

Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион дијагностицирани се 1.312, а во моментов се активни 301 случај.

Поврзани вести

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 13 пациенти

Слободен печат

МОН: На средбата со родителите малку се посвети внимание на дигитализацијата, тоа што се зборуваше е спротивно на законските решенија

Михаило Донев

ЕУ планира да забрани плаќање во готово за износ над 10.000 евра

Слободен печат

Почнува Делфи економскиот форум во Атина, ќе учествуваат Заев, Димитров и Нуредини

Слободен печат

Ѓорче Петров: Граѓаните ќе протестираат додека општината не се фати за работа

Си-Ен-Ен: Можно е хакерите кои го изведоа нападот врз „Колонијал гасовод” да се поврзани со Русија

Слободен печат

Остави Коментар