-4 C
Скопје

Центарот за јавно здравје Куманово регистрира 18 нови заразени, двајца пациенти починаа

Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион дијагностицирани се 1.312, а во моментов се активни 301 случај.

Центарот за јавно здравје Куманово во последните 24 часа евидентира 18 новозаболени лица од Ковид-19,  17 од Куманово и еден од Липково, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Починати се двајца пациенти, на  64 и 72  години, во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

– Меѓу новозаболените има тројца здравствени работници, две медицински сестри од болницата и еден лекар кој работи во Скопје. Останатите се контакти на веќе заболени лица, изјави д-р Ариф Љатифи, директор на Центарот.

Денеска се направени 38 тестирања, од кои 20 по „Мој термин” и 18 епидемиолошки тестови.

Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион дијагностицирани се 1.312, а во моментов се активни 301 случај.

Прочитајте и...  На денешен ден - 19 јануари

Поврзани вести

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Слободен печат

ПЕТКОВИЌ ЗА ИЗЈАВАТА НА ХАРАДИНАЈ: Белград нема да наседне на заканите на Приштина!

Слободен печат

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Слободен печат

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Остави Коментар