Црна Гора прогласи руски дипломат за персона нон грата

Влада на Црна Гора/ Фото: ЕПА

Министерството за надворешни работи на Црна Гора прогласи еден дипломат од Руската амбасада акредитиран во Црна Гора за ц, соопшти денеска Министерството.

Тие наведуваат дека одлуката е донесена поради активности кои се во спротивност со членот 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи.

Формалната нота за оваа одлука, во која се наведува рок од седум дена за напуштање на територијата на Црна Гора, денеска му била доставена на рускиот амбасадор Владислав Маслеников, соопшти Министерството.

Видео на денот