Четвртиот Евро-арапски самит денеска почнува во Атина

Во главниот град на Грција стартува четвртиот ЕУ- Арапскиот светски самит под наслов „Стратешко партнерство“, а фокусот ќе биде на економската соработка и инвестициите, особено во областа на енергетиката, трговијата, науката, технологијата и здравството, а ќе учествуваат високи државни претставници како од Европа, така и од арапските земји.

Визијата на самитот, што е под покровителство на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, е да се продолжи со создавањето длабок и детален однос меѓу ЕУ и Арапскиот свет.

На свеченото отворање на дводневниот самит, свои обраќања ќе имаат: премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис, генералниот секретар на лигата на арапските држави, Ахмед Абул Гејт, премиерката на Србија, Ана Брнабиќ , премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама, заменикот премиер на Палестина, Набил Абурдајне, како и поранешните премиери на Италија и Франција, Масимо Д’Алема и Франсуа Фијон.

Прочитајте и...  Децата ретко се преносители на ковид-19, покажа нова студија

Миграциите, климатските промени, економското партнерство меѓу ЕУ и Арапските земји, инвестициите, се дел од темите за кои на различни панели ќе дебатираат учесниците на првиот ден од Самитот.

Прочитај повеќе

Скопјани се иселија за викендот ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат

Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

АПЕКС МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 40.000 евра на Универзитетската клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје

Малку беше ифтар, сега и Задушница ќе прави пуздер!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во поплави во Јемен загинаа најмалку 16 лица

Слободен печат

Шпанија од 22. јуни ги отвора границите со Португалија и Шпанија

Слободен печат

Истражување: 25% од етничките Албанци не веруваат во ковид-19, а 48% од Македонците сметаат дека е создаден вештачки

Слободен печат

Тедрос: Поради пандемијата прекина вакцинацијата против другите опасни болести

Слободен печат

Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

МИА Агенција

Свештеник од Неготино повикува во петок и сабота цел ден да се посетува храмот!

Слободен печат