Tag : самит

Вести Свет

На 17 и 18 јули ќе се одржи првиот физички ЕУ самит од почетокот на кризата

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, свика вонреден ЕУ самит на 17 и 18 јули, ова ќе биде прва физичка средба помеѓу лидерите откако започна...
Вести Свет

Главни теми на самитот ЕУ-Кина: Хонг Конг, човековите права, Ковид-19, лажните вести…

Слободен печат
Дваесет и втората лидерска средба меѓу ЕУ и Кина се оддржа денеска преку видеоконференциска врска, а средбата иако во тешка атмосфера, била плодна, порачаа од...
Вести Економија

Лидерите на ЕУ денеска разговараат за фондот за опоравување

Слободен печат
Лидерите на 27 земји членки на ЕУ денеска на видеоконференциска врска разговараат за заедничкиот седумгодишен буџет и фондот за опоравување по пандемијата од Ковид –...
Вести Економија

Борел против враќање на Русија во Г7

Слободен печат
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, го отфрли предлогот на Белата куќа Русија да биде повикана на овогодинешниот самит на Групата седум индустриски најразвиени земји,...
Вести Македонија Слајдер

Герберих: Во интерес на ЕУ е започнување преговори со С. Македонија, успехот да не се уништи со историски прашања

Слободен печат
Постигнувањето согласност на Европскиот совет за започнување на пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија требаше да се случи одамна. Тоа е во интерес на...
Вести Македонија

Морачанин: Финансиската поддршка од ЕУ ја потврдува посветеноста на ЕУ дека Западен Балкан е интегрален дел од Европа

Слободен печат
Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Загреб е позитивен сигнал за регионот, но како и вообичаено, не успеа да испорача посилни обврски од двете страни. На...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Продолжува солидарноста меѓу земјите членки на ЕУ кога се работи за прием на нови членки

Весна Тодоровска
На Самитот во Загреб Македонија не доби датум за отпочнување преговори. Сепак, повеќе пати беше поздравена одлуката за отворање на преговорите со Северна Македонија и...
Вести Регион

Лидерите на ЕУ и на Западен Балкан повторија поддршка за европска перспектива на регионот

Слободен печат
На самитот ЕУ – Западен Балкан вчера во Загреб, лидерите на Европската унија ја потврдија својата силна поддршка за европската перспектива на регионот како цврст...
Вести Македонија Слајдер

Борисов: Ги кажавме нашите услови за ЕУ-интеграцијата на Северна Македонија-да не си поставуваат невозможни услови

Слободен печат
Ние кажавме кои се нашите услови за Република Северна Македонија да биде примена во Европската унија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на министерскиот совет вечерва...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ЗАГРЕБ: Проширувањето на ЕУ остана во сенка на коронавирусот

Ана Анастасовска
Лидерите на земјите членки на Европската Унија, првите луѓе на Европскиот Совет, на Европскиот Парламент и на Европската Комисија, како и шефовите на држави и...