Tag : самит

Вести Македонија Слајдер

Герберих: Во интерес на ЕУ е започнување преговори со С. Македонија, успехот да не се уништи со историски прашања

Слободен печат
Постигнувањето согласност на Европскиот совет за започнување на пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија требаше да се случи одамна. Тоа е во интерес на...
Вести Македонија

Морачанин: Финансиската поддршка од ЕУ ја потврдува посветеноста на ЕУ дека Западен Балкан е интегрален дел од Европа

Слободен печат
Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Загреб е позитивен сигнал за регионот, но како и вообичаено, не успеа да испорача посилни обврски од двете страни. На...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Продолжува солидарноста меѓу земјите членки на ЕУ кога се работи за прием на нови членки

Весна Тодоровска
На Самитот во Загреб Македонија не доби датум за отпочнување преговори. Сепак, повеќе пати беше поздравена одлуката за отворање на преговорите со Северна Македонија и...
Вести Регион

Лидерите на ЕУ и на Западен Балкан повторија поддршка за европска перспектива на регионот

Слободен печат
На самитот ЕУ – Западен Балкан вчера во Загреб, лидерите на Европската унија ја потврдија својата силна поддршка за европската перспектива на регионот како цврст...
Вести Македонија Слајдер

Борисов: Ги кажавме нашите услови за ЕУ-интеграцијата на Северна Македонија-да не си поставуваат невозможни услови

Слободен печат
Ние кажавме кои се нашите услови за Република Северна Македонија да биде примена во Европската унија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на министерскиот совет вечерва...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ЗАГРЕБ: Проширувањето на ЕУ остана во сенка на коронавирусот

Ана Анастасовска
Лидерите на земјите членки на Европската Унија, првите луѓе на Европскиот Совет, на Европскиот Парламент и на Европската Комисија, како и шефовите на држави и...
Вести Македонија Слајдер

Фон дер Лајен: Нема сомнеж дека западниот Балкан припаѓа во ЕУ

Слободен печат
Самитот ЕУ – Западен Балкан кој се одржа виртуелно наместо во Загреб поради пандемијата на Ковид-19 донесе пред сѐ економски и финансиски заложби. Иако санитарната...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски на Самитот ЕУ – Западен Балкан: Ве уверам дека Северна Македонија ќе продолжи да придонесува за Европската безбедност

Слободен печат
Северна Македонија во последните три години реши сериозно да заврти нови страници во својата историја. Излеговме од длабока политичка криза и ги возобновивме демократските институции...
Вести Македонија

Почна Самитот на ЕУ за Западен Балкан – Загреб 2020 (ФОТО)

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски на партнерите од ЕУ денеска ќе им порача дека Северна Македонија е подготвена заедно со Европската комисија и Европскиот совет да ја...
Вести Македонија

Онлајн учество на Спасовски, Османи и Димитров на Самитот на ЕУ и Западен Балкан

Слободен печат
Премерот Оливер Спасовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска преку видео-конференција ќе учествуваат на Самитот на...