-2 C
Скопје

Четири ракометари на Вардар се позитивни на коронавирус

Коронавирусот се врати во таборот на „црвено-црните“.

Ракометарите на Вардар пред два дена загубија на гостувањето во Полска во рамките на Лигата на шампионите, но освен два бода на играчите на Киелце им донесоа главоболки.

Полскиот тим на својата официјална интернет страница објави оти биле информирани од тимот на Вардар дека четворица ракометари на „црвено-црните“ кои играле пред два дена, на тестирањето по средбата биле позитивни на коронавирус. Поради тоа полскиот заминал во задолжителен карантин.

„Со одлука на ПГНИГ Супер-лигата, нашиот гостински натпревар против Ломжа закажан за сабота, нема да се одигра. Киелце денеска доби информација за четири позитивни случаи на коронавирус меѓу играчите на Вардар, против кои игравме на 25 ноември“, објави Киелце.

Вардарци за новите случаи на коронавирус ја известиле и ЕХФ и најверојатно ќе бидат одложени двата наредни натпревари во Лигата на шампионите, против ПСЖ и  Порто на гости

Прочитајте и...  Скендеровски го објави списокот за квалификациските мечеви со БиХ и Романија

Поврзани вести

Е. Пелистер против Татабања двата натпревари ќе ги игра во Битола

Слободен печат

Непотизам во Романија, синот на тренерот игра по 20 минути на секој натпревар

Слободен печат

Милион луѓе го следеле летот на Озил до Истанбул

Слободен печат

Реал Мадрид си договори фантастично засилување, Алаба четири години на „Сантијаго Бернабеу“

Слободен печат

Голем удар за Австралија опен, двајца тенисери позитивни на коронавирус

Слободен печат

ВИДЕО: Харден и Дурент режираа спектакуларна победа над Јанис и Милвоки

Слободен печат

Остави Коментар