Бугарија ги менува условите за добивање бугарско државјанство, бугарскиот јазик е задолжителен како и неосудуваноста на барателите

Седница на бугарското Народно собрание/ Фото: 24 часа

Бугарските пратениците без расправа ги разгледаа и на прво гласање ги усвоија Предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за бугарско државјанство. Поднесувачи се Костадин Костадинов и група народни претставници, Николај Алгафари и група народни пратеници и Радомир Чолаков и група народни претставници, објави news.bg.

Предлог-законот на Костадин Костадинов и група народни избраници доби поддршка од 102 пратеници, 63 гласаа „против“ и 1 беше „воздржан“. И во прегласувањето предлог-законот на „Преродба“ наиде на поддршка од пратениците со 107 гласа „за“, 68 гласа „против“ и 1 „воздржан“.

Предлог-законот на Николај Алгафари (ГЕРБ-СДС) и група народни претставници е исто така усвоен со 161 глас „за“, 1 глас „против“ и 15 „воздржани“. Поддршка беше дадена и за последниот предлог-закон, оној на Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС) и група народни избраници со 180 гласа „за“, без „против“ и „воздржани“.

Со предлог-законот на лидерот на „Преродба“ Костадин Костадинов и група народни претставници се предлага да се воведе услов за неосудуваност на кандидатот за бугарско државјанство не само во Република Бугарија, туку и во земјата на потекло, односно во земјата на живеење. Се предлага да се скрати рокот за поднесување документи за ослободување од друго државјанство, како и да се стандардизираат условите за стекнување бугарско државјанство при склучување брак со бугарски државјанин, со воведување на услов за тригодишен период на вонбрачна заедница кој би бил применлив во сите случаи и доколку има докази дека бракот е фиктивен треба да се одземе бугарското државјанство.

Предвидено е да се отфрли условот дека роднина со бугарско потекло починал како бугарски државјанин при поднесување барање за бугарско државјанство врз основа на бугарско потекло. Познавањето на бугарскиот јазик се воведува како задолжителен услов за сите случаи на натурализација и се наведува можноста за добивање бугарско државјанство во случај на интерес во Република Бугарија или кога лицето има посебни заслуги за тоа.

Предлог-законот на пратеникот на ГЕРБ-СДС Николај Алгафари и група народни претставници создава можност за стекнување бугарско државјанство со натурализација, кога лицето поднело барање за ослободување од претходното државјанство, но не е можно да се ослободи од причини што се надвор од негова контрола. Планирано е лицата кои се стекнале со бугарско државјанство да ги добијат уверенијата на посебна официјална церемонија според предлог-законот на Радомир Чолаков и група народни претставници.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот