Буџаку: Дебар и Центар Жупа може да изнесуваат производи од своите производствени капацитети

Владата определи специјален протокол за компаниите кои ќе извезуваат производи надвор од ова подрачје каде на сила се кризни мерки како последица на поголем број случаи заразени со корона вирус.

Производствените капацитети во Дебар и Центар Жупа од денеска ќе можат да ги изнесуваат своите производи надвор од кризното подрачје, информираше денеска на прес-конференција директорот на Центарот за управување со кризи, Агрон Буџаку.

Ваквата одлука ја донела Владата и со неа се дозволува сите производтвени капацитети од Дебар и Жупа по специјален протокол да извезат продукти надвор од територијата на ова кризно подрачје.

Прочитајте и...  Мицевски: Протестите добиваат на својата масовност, оваа ненародна власт мора да си замине

Поврзани вести

Еди Рама: Не сакаме да ја затвориме земјата повторно

Слободен печат

Убава вест: Пронајден е дедо Васил

Слободен печат

Фаучи за навредите на Трамп: Ништо лично, строго деловно

Слободен печат

Хасани: Нема пари што може да ја платат посветеноста на здравствените работници

Слободен печат

Шокантни сознанија: Шишиња за бебињата испуштаат микропластика кога се загреваат

Слободен печат

Мицкоски: Прогонот на политички неистомисленици стана секојдневие за власта и мора да запре

Слободен печат

Остави Коментар