Бруклин и официјално доби нов газда

Бруклин нетс од денеска и официјално има нов сопственик. На местото на Русинот Михаил Прохоров, нов сопственик е Џозеф Цаи, тајванско-канадски бизнисмен кој и досега тој беше сопственик на 49 проценти од акциите на НБА екипата. Цаи на Прохоров му исплати 2.35 милијарди долари за целосна сопственост над НБА тимот.

– Возбудени сме што Џозеф Цаи стана нов сопственик на Нетс. Освен тоа што е голем кошаркарски фан, Џозеф е еден од интернет пионерите во Кина, како и продажбата преку интернет. Неговата стручност ќе помогне да се популаризира НБА лигата во Кина, но и низ целиот свет – изјави комесарот на НБА лигата, Адам Силвер.

Бруклин во текот на летото успеа да ангажира две големи НБА ѕвезди, Кевин Дурант и Кајри Ирвинг, и во наредните неколку години ќе бидат еден од главните фаворити за освојување на титулата во најсилната кошаркарска лига.

Прочитајте и...  Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат

Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Слободен печат

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков