„Бритиш петролеум“ ја крати дивидендата поради рекордните загуби во вториот квартал

Профитот кој што е забележан во првиот квартал годинава изнесува 791 милион долари, пренесува „Ројтерс“.

„БП“ денеска за прв пат по 10 години одлучи да ја скрати дивидендата откако извести за рекордни загуби во вториот квартал од 6,7 милијарди долари.

Како што пренесува „Ројтерс“ ваквите загуби се предизвикани од падот на побарувачката на енергенсите кој го предизвика пандемијата од корона вирусот.

Загубата на компанијата чие седиште се наоѓа во Лондон е во согласност со предвидувањата на аналитичарите кои очекуваа таа да изнесува 6,8 милијарди минус, што пак претставува драстичен пад во споредба со минатогодишните 2,8 милијарди долари профит.

Профитот кој што е забележан во првиот квартал годинава изнесува 791 милион долари, пренесува „Ројтерс“.

 

Прочитајте и...  ЕК: Тоа што некоја вакцина не е одобрена во ЕУ, не значи дека не е ефикасна

Поврзани вести

Претпладнево состанок на Комисијата на епидемиолози: Грција веројатно пред нови рестрикции

Слободен печат

Дополнителен јавен конкурс за ангажирање на реонски попишувачи и реонски инструктори

Слободен печат

Премиерот Марио Драги потпиша указ за нови анти-ковид мерки: Италија под рестрикции од 6 март со католички Велигден

Слободен печат

Силен земјотрес од 6,9 степени го стресе регионот, епицентарот во Лариса, Грција

Слободен печат

Рекорден број на хоспитализирани лица со ковид-19 во Украина за 24 часа

Слободен печат

Судење за „Меѓународен сојуз”: Се изведуваат материјални докази од Обвинителството

Слободен печат

Остави Коментар