22 C
Скопје

Tag : квартал

Вести Регион

Буџетскиот дефицит на Србија изнесува 23,5 милијарди динари во првиот квартал

МИА Агенција
Дефицитот на буџетот на Србија изнесува 23,5 милијарди динари во првиот квартал од оваа година, соопшти денеска Министерството за финансии. Приходите изнесуваат 317,7 милијарди динари,...
Вести Економија Свет

Амазон во четвртиот квартал со најголеми приходи досега

Слободен печат
Американскиот гигант во онлајн трговијата Амазон оствари во четвртото тромесечие минатата година најголем квартален приход досега, кој првпат ја надмина границата од 100 милијарди долари....
Вести Економија

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат
Пандемијата предизвикана од новиот корона вирус Ковид – 19 не ја поштеди ни компанијата  „Волт Дизни“ која поради спречување на ширењето на вирусот беше принудена...
Вести Економија

„Бритиш петролеум“ ја крати дивидендата поради рекордните загуби во вториот квартал

Слободен печат
„БП“ денеска за прв пат по 10 години одлучи да ја скрати дивидендата откако извести за рекордни загуби во вториот квартал од 6,7 милијарди долари....
Вести Економија

Аналитичарите го потценија американскиот лидер: Загубата е голема, но почна опоравување

Слободен печат
Додека голем број авто – компании за време на пандемијата „се фрлија“ на производство на респиратори и маски за лице, Тесла собираше плодови на својата...
Вести Економија

Германија со најсилен пад на БДП од 1970 година

Слободен печат
Германската економија падна во вториот квартал оваа година за 10,1 отсто на квартално ниво, покажуваат прелиминарните податоци на заводот за статистика „Дестатис“. Ваквиот остар пад...
Вести Економија

„Рајанер“ пред најголемиот предизвик во 35 – годишното работење

Слободен печат
Нискобиџетниот ирски авиопревозник „Рајанер” денеска соопшти за својата прва загуба во текот на првиот квартал од оваа фискална година, за која смета дека е „најпредизвикувачка...
Вести Економија

И покрај кризата „Тесла“ бележи профит

Слободен печат
Производителот на електрични автомобили „Тесла“ и покрај пандемијата од Ковид – 19 и економската криза успеа да оствари заработка и за прв пат во својата...
Вести Економија

Економијата на Франција на пат кон силно опоравување

Слободен печат
Француската економија драстично ќе се опорави во втората половина од оваа година, по падот во првите шест месеци предизвикан од преземените мерки при борбата со...
Вести Економија

Најдобар квартален резултат на цената на нафтата за три децении

Слободен печат
Цената на нафтата забележа најдобар квартален резултат во последните 30 години во последните три месеци, заклучно со јуни, при што оствари драматично опоравување по падот...