4 C
Скопје

Tag : бп

Вести Економија

„БП” инвестира над милијарда долари во ветерници во САД

Слободен печат
Британската нафтена компанија „БП” денеска објави дека влегува во крупен проект за развој на ветрени електро станици развивани од норвешката енергетска компанија „Еквинор”. Спогодбата налага „БП” да...
Вести Економија

„Бритиш петролеум“ ја крати дивидендата поради рекордните загуби во вториот квартал

Слободен печат
„БП“ денеска за прв пат по 10 години одлучи да ја скрати дивидендата откако извести за рекордни загуби во вториот квартал од 6,7 милијарди долари....
Вести Економија

БП го продава петрохемискиот бизнис за пет милијарди долари

Слободен печат
Глобалниот енергетски гигант БП денеска соопшти дека одлучил да го продаде петрохемискиот бизнис на ИНЕОС за пет милијарди долари. Петрохемискиот бизнис вклучува производство на ароматични...
Вести Економија

Крај на огромниот профит на производителите на нафта, доаѓаат години на евтино гориво

Слободен печат
Потрошувачката на нафта поспоро ќе се опоравува отколку што претходно се мислеше па така побарувачката на црното злато нема да се врати во нормала пред...
Вести Економија

Нафтениот гигант „БП” го продава својот имот на Аљаска за 5,6 милијарди долари

Слободен печат
Британскиот нафтен гигант „БП” соопшти синоќа дека го продава сиот свој имот на Аљаска за 5,6 милијарди долари на американската компанија „Хилкорп Аљаска”. Зделката треба...