Бразил со победа против Аргентина стигна до финалето на Копа Америка – Слободен печат
СпортФудбал

Бразил со победа против Аргентина стигна до финалето на Копа Америка

Противник на Бразилците во финалето ќе биде поуспешниот од дуелот меѓу Чиле и Перу.

Домаќинот на фудбалскиот Куп на Америка, репрезентацијата на Бразил ќе се бори за трофејот, откако ноќеска во првото полуфинале ја совлада Аргентина со 2:0.

„Кариоките” постигнаа по еден гол во првото и во второто полувреме. Резултатот го отвори Габриел Жезус во 19. минута, конечниот резултат го постави Роберто Фирмино во 71. минута.

Противник на Бразилците во финалето ќе биде поуспешниот од дуелот меѓу Чиле и Перу.

Аргентинците преводени од Меси уште еднаш остануваат без трофеј и утеха ќе бараат во третото место за кое ќе играат со поразениот од второто полуфинале.

Мечот за 3. место е закажан за в сабота во Сао Паоло, додека финалето на распоредот е в недела во Рио де Жанеиро.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close