БП го продава петрохемискиот бизнис за пет милијарди долари

На почетокот на јуни, тие најавија планови за намалување на 10.000 работни места низ целиот свет, најмногу оваа година, бидејќи сакаат да се развијат во „побрза компанија со понизок отпадок од јаглерод”.

Глобалниот енергетски гигант БП денеска соопшти дека одлучил да го продаде петрохемискиот бизнис на ИНЕОС за пет милијарди долари.

Петрохемискиот бизнис вклучува производство на ароматични јаглеводороди и ацетил и е силно присутен на азиските пазари во развој, соопшти БП. Има 14 погони за производство во Азија, Европа и САД и минатата година произведе 9,7 милиони тони петрохемиски производи.

БП одлучи да го продаде тој дел од бизнисот поради падот на цената на нафтата и фактот дека троши „многу повеќе” отколку што заработува, па нивниот нето долг на крајот на првиот квартал од оваа година достигна шест милијарди долари.

На почетокот на јуни, тие најавија планови за намалување на 10.000 работни места низ целиот свет, најмногу оваа година, бидејќи сакаат да се развијат во „побрза компанија со понизок отпадок од јаглерод”.

Прочитајте и...  Неколку илјади демонстранти трет ден излегоа на протест во центарот на Софија, ситуацијата засега е мирна

ИНЕОС, мултинационална компанија со седиште во Лондон, е специјализирана за производство на хемикалии, а со купување на делот на БП сака да го зголеми својот удел на глобалниот пазар, соопшти основачот и претседател на компанијата Џим Ратклиф.

Прочитај повеќе

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција