Блерта Хоти – некогаш азилантка, денеска градоначалничка на општина во Шведска (ФОТО)

Блерта Хоти од Косово, некогаш барателка на азил во Шведска, денеска е избрана за градоначалничка на втората најголемата општина во оваа држава, Гетеборг.

Веста ја објави министерот за Надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, кој преку социјалната мрежа Фејсбук ја честиташе Блерта за преземањето на функцијата.

„Некогаш барателка на азил во Шведска, а денеска назначена за водечка функција токму во Шведска. Блерта Хоти го презема кормилото на втората по големина општина во Шведска, Гетеборг. Честитки Блерта! “, напишал Пацоли.

Инаку, блерта Хоти и се придружи на Арба Кокалари, како една од Албанките што постигна успех во Шведска, пренесува Експрес.

Фејсбук
Прочитајте и...  Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Прочитај повеќе

За 24 часа во Србија примени 227 пациенти со пневмонија, здравствените работници загрижени

Слободен печат

Нови теренски возила за потребите на ЈП „Водовод и канализација” – Скопје

Слободен печат

Српски туристи позитивни на Ковид-19 во карантин и во болница во Грција

Слободен печат

Извештај на ИЈЗ: Расте бројот на оздравени и се намалува на новозаболени и починати лица

Слободен печат

Маја Чанкуловска: Заштитните марами со дела од збирката на Националната галерија станаа хит (ВИДЕО)

Слободен печат

„Гласај” – нова иницијатива на ЦИВИЛ за граѓанско учество на изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Началникот на српската полиција: Бевме крајно воздржани, употребивме физичка сила дури кога беше употребена против нас

Слободен печат

Ремдесивир – од шкарт до лек за Ковид-19

Слободен печат

Францускиот премиер Кастекс најави 7,5 милијарди евра за зголемување на платите за вработените во болниците

Слободен печат

Богојески: Воведување на една изборна единица и на ново кривично дело – лажно политичко ветување (ВИДЕО)

Слободен печат

Црногорскиот министер за труд е позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Српски демонстрант со солзи во очите: Тато, ова е за тебе, што умре без респиратор – Тато, многу те сакам (ВИДЕО)

Слободен печат