Без претходни болести, 11-годишно дете почина од ковид во Загреб

коронавирус
Илустративна фотографија / Фото: ЕПА

Денес рано утрово 11-годишно дете почина од последици на коронавирус на Клиниката за инфективни болести, Др. Фран Миаљевиќ во Загреб, Хрватска.

Д-р Горан Тешеовиќ, раководител на Институтот за заразни болести, за „Јутарњи“ вели дека сегашните информации покажуваат дека детето немало потврдени претходни болести и дека вирусот е потврден со тестирање.

– Обдукцијата ќе ја утврди точната причина за смртта, но информациите што ги имаме во моментов се дека детето завчера имало висока температура, болки во грлото, главоболка и малаксаност, што е честа клиничка слика. За жал, смрт е констатирана утрово во 5.20 часот. Детето имаше 11 години и 5 месеци – вели Тешовиќ и истакнува дека таквите исходи се многу ретки, но се можни.

Видео на денот