Бектеши: Можно е намалување на ДДВ-то за увоз на нови и половни возила – Слободен печат
ВестиЕкономија

Бектеши: Можно е намалување на ДДВ-то за увоз на нови и половни возила

Ако тоа се случи, тогаш би отпаднала идејата за давање на државна субвениција од три илјади евра за набавка на возило со ЕУРО 5 или 6 стандардот.

Mинистерот за економија Крешник Бектеши во изјава за Алсат вели дека Владата размислува да го намали ДДВ-то за увоз на нови, но и на половни возила во земјава.

Доколку тоа се реализира, најверојатно ќе отпадне идејата за давање на државна субвениција од 3.000 за набавка на возило со ЕУРО 5 или 6 стандардите.

На тој начин ќе се избегне опасноста дел од граѓаните кои би аплицирале за државна помош за купување возило, да останат со празни раце. Во Владата се прават пресметки која опција ќе биде поисплатлива за државната каса, дали намален ДДВ за увоз или 3.000 евра за субвенционирање.

– Не е напуштена идејата за три илјади евра, паралелно работиме на фискалните импликации, но работиме и на тоа на колку граѓани може да помогнеме со првата и колку со втората мерка. Првичните информации кои нас ни доаѓаат се дека е подобро да одиме со втората мерка бидејќи така ќе им овозможиме на сите заинтересирани граѓани да увезуваат нови автомобили – вели министерот Бектеши.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close