Баерн Минхен израмни рекорд стар 53 години, даде 17 гола за четири кола (ВИДЕО)

epa08753629 Bayern's Thomas Mueller celebrates his 0-4 goal during the German Bundesliga match between Arminia Bielefeld and Bayern Muenchen at SchuecoArena in Bielefeld, Germany, 17 October 2020. EPA-EFE/SASCHA STEINBACH / POOL CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Европскиот шампион Баерн Минхен оствари рутински триумф на гостувањето кај Арминија Билефелд победувајќи со 1:4.

Сите дилеми околу победникот беа разрешени во првото полувреме, а баварците поведоа уште во осмата минута со голот на Томас Милер. Најдобриот стрелец на екипата, Роберт Левандовски до крајот на првиот дел постигна два гола, од кои вториот беше на асистенција на Милер.
Ова беше 150. асистенција на Томас Милер во Бундеслигата со што стана првиот фудбалер во историјата на германската лига со вакво остварување.

Во второто полувреме по еден гол постигнаа и двете екипи, Милер за Баерн, а Доан го постигна почесниот гол за Арминија.

Со овие четири гола, Баерн Минхен дојде до бројката од 17 постигнати гола во првите четири кола со што го израмни рекордот на Борусија Менхенгладбах од сезоната 196/68.