Баерн Минхен израмни рекорд стар 53 години, даде 17 гола за четири кола (ВИДЕО)

Европскиот шампион Баерн Минхен оствари рутински триумф на гостувањето кај Арминија Билефелд победувајќи со 1:4.

Сите дилеми околу победникот беа разрешени во првото полувреме, а баварците поведоа уште во осмата минута со голот на Томас Милер. Најдобриот стрелец на екипата, Роберт Левандовски до крајот на првиот дел постигна два гола, од кои вториот беше на асистенција на Милер.
Ова беше 150. асистенција на Томас Милер во Бундеслигата со што стана првиот фудбалер во историјата на германската лига со вакво остварување.

Во второто полувреме по еден гол постигнаа и двете екипи, Милер за Баерн, а Доан го постигна почесниот гол за Арминија.

Со овие четири гола, Баерн Минхен дојде до бројката од 17 постигнати гола во првите четири кола со што го израмни рекордот на Борусија Менхенгладбах од сезоната 196/68.

Прочитајте и...  Наполи поразен на стартот од ЛЕ, пресврт на Рома (ВИДЕО)

Поврзани вести

Чаневски: Се подготвуваме, патуваме во Данска без ниту еден меч!

Слободен печат

ВИДЕО: Македонецот пред Ландин, Митревски повторно со најдобрата одбрана во ЛШ!

Слободен печат

Пике: Лео, издржи уште една година, ќе дојдат нови луѓе во Барса!

Слободен печат

ВИДЕО: Митревски и Ристовски во одлична форма пред „мисијата“ ЕП 2022!

Слободен печат

„Ел Класико“ ќе каже многу за иднината на Зидан во Реал!

Слободен печат

Ѓоковиќ на две победи од историја

Слободен печат

Остави Коментар