Audi најави шест нови RS модели

Германскиот премиум гигант Audi со таинствена фотографија најави нови RS модели.

До крајот на оваа година се очекуваат два целосно нови автомобили од оваа серија, а вкупно шест модели.

Еден од нив ќе биде RS Q3 со 2,5-литарски турбо-бензинец со 400 KS, a со оглед дека уште во текот на есента 2017-та беше разгледуван RS7 Sportback, логично е да се очекува и овој модел.

Конкурентот на Mercedes-AMG GT е купе со четири врати кое би требало да користи 4,0-литарски V8 со 600 KS, иако се шпекулира и за моќна хибридна верзија со 100 „коњи“ повеќе.

Веќе некое време Audi го тестира RS6 Avant, кој веројатно ќе има ист погон како погореспоменатиот RS7, a еден од главните новитети би требало да биде кросоверот RS Q8.

Прочитајте и...  Жена на 111 години го победи коронавирусот

Друг нов RS модел ќе биде подобрениот RS4 Avant, со 2,9-литарски V6 твин-турбо агрегат со 444 KS.

Премиера на новите RS модели се очекува на Саемот за автомобили во Франкфурт во септември, кој по правило е клучен настан за германските производители во текот на годината.

Прочитај повеќе

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Слободен печат

Од принцезата Дајана до Џенифер Анистон и Џеј Ло: Ова се најдобрите „одмазднички стајлинзи“ низ годините (ФОТО)

Слободен печат

Пред 30 години беше на врвот на кариерата, но сè уште е една од најубавите актерки во Холивуд! (ФОТО)

Слободен Печат

Згрутчување на крвта, опасна појава што може да го загрози животот

Слободен печат

На граница на лудилото: Чудниот живот на „последниот волшебник“ Исак Њутн

Слободен печат

Жена на 111 години го победи коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Леjди Гага со камион го дистрибуираше новиот албум „Хроматика“ (ФОТО)

Слободен печат

Дневен хороскоп за 30 мај: Игнорирајте ги другите, а следете го она што ви го кажува срцето

Слободен печат

Виц на денот – Крштевање

Слободен печат

Бујно деколте и долги нозе: Јелена Карлеуша во бомбастично издание за снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Слободен Печат

Пејачката Кајли Миног го прослави својот 52-ри роденден! (ФОТО)

Слободен Печат

Вереницата на Кристијано Роналдо не престанува да провоцира: Објави фотографија од која ќе се препотите (ФОТО)

Васко Спасоски