Алибаба со профит кој ги надмина очекувањата

Вкупниот приход на компанијата во четвртиот квартал се искачи на 114,31 милијарди јуани, од 93,50 милијарди јуани една година претходно. Ззаработката на компанијата по акција изнесува 9,20 јуани во однос на очекуваните 6,10.

Приходите и профитот на кинеската компанија „Алибаба” во четвртиот квартал од фискалната година, кој заврши во март, ги надминаа очекувањата бидејќи луѓето повеќе преминаа на олајн купувања на основни продукти поради ограничувања во движењето, воведени поради Ковид-19.

Приходот од основната трговска дејност на компанијата порасна за речиси 19 проценти на 93,87 милијарди јуани (13,16 милијарди американски долари) во четвртиот квартал, а приходите од секторот сметководство во облак се зголеми за 58 проценти.

Кинескиот гигант за е-трговија соопшти дека очекува приход од над 650 милијарди јуани во фискалната 2021 година.

Вкупниот приход на компанијата во четвртиот квартал се искачи на 114,31 милијарди јуани (16,02 милијарди долари) од 93,50 милијарди јуани една година порано.

Прочитајте и...  На работничките во Штип не смее да им се намали платата додека седат дома

Аналитичарите предвидуваа приход од 107,04 милијарди јуани. Со исклучок на еднократните ставки, заработката на компанијата по акција изнесува 9,20 јуани во однос на очекуваните 6,10 јуани.

Прочитај повеќе

Над половина милион невработени во Австрија

Слободен печат

На работничките во Штип не смее да им се намали платата додека седат дома

Мицкоски: Откако успешно ќе заврши пандемијата може да се зборува за поконкретни датуми и чекори за избори

Слободен печат

ЕУ во 2019 година била најголем увозник на оружје во светот

Слободен печат

Комисијата за заразни болести се уште проценува дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион, тврди Османи

Слободен печат

Метеж пред центарот за социјални работи во Куманово – интервенира полицијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шилегов: Се работи на сите сценарија за можен карантин во Скопје

Слободен печат

Тонино Пицула ќе биде известувачот на ЕП за односите со САД

Слободен печат

Респираторите донирани од Кралството Норвешка пристигнаа во државата

Слободен печат

Марибор: Сите ученици од едно одделение во карантин, ученик позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

МИА Агенција

Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Слободен печат