Ахмети разочаран: Сега средба нека свикаат оние кои не дојдоа

Изразувам жалење и длабоко разочарување поради тоа што не дојдоа албанските политички парламентарни партии на толку важен и историски ден, 13 август, денот на Охридскиот договор, рече лидерот Али Ахмети, откако на закажаната средба не се појавија лидерите на албанските политички партии.

Целта како што кажа Ахмети е да се заблагодари за унапредувањето на статусот на Албанците, а не за да ја добие нивната поддршка за идејата за премиер Албанец. Како што вели, веќе нема да свикува тркалезна маса и посочи дека сега албанска тркалезна маса нека организираат оние кои не дојдоа на средбата.

-Сега нека ја свикаат оние кои не дојдоа. Не е оправдување времето или некаков недостаток што тие не нашле време за да ги направат потребните анализи. Јас не можам да изготвам политичка платформа околу тоа како ДУИ гледа на нештата, туку на тркалезната маса треба да се одредат темите за кои тие сакаат да разговараат, рече Ахмети.

Прочитајте и...  И ЕУ побара итен прекин на воените активности во Нагорно Карабах

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат