-4 C
Скопје

Tag : рамковен договор

Вести Ви Препорачуваме Економија

Ќе има ли крај за десетгодишната рамковна „голгота“?

Соња Кириџиевска
Рамковно вработените во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се распоредуваат преку закон, соопшти Владата, откако министерскиот кабинет го утврдил Предлог-законот за...
Вести Македонија

Пендаровски: По скоро две децении од Рамковниот договор, нашата земја ги зачува мирот и стабилноста

Слободен печат
Денеска се навршуваат 19 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој се стави крај на воениот конфликт во 2001 и се поставија темелите...
Вести Македонија Слајдер

Петров: Воениот конфликт од 2001 е симулирана војна на САД, Вејсели: Со Рамковниот договор победници се граѓаните на државата

Слободен печат
Поминаа 19 години од потпишување на Рамковниот договор, колку изгубија Македонците , а колку добија Албанците сиот овој период? На оваа тема во „Само вистина“...
Вести Македонија Слајдер

Ахмети разочаран: Сега средба нека свикаат оние кои не дојдоа

Слободен печат
Изразувам жалење и длабоко разочарување поради тоа што не дојдоа албанските политички парламентарни партии на толку важен и историски ден, 13 август, денот на Охридскиот...
Вести Македонија Слајдер

Касами нема да оди на средба со Ахмети, предлага модел на средби меѓу албанските партии

Слободен печат
Лидерот на движењето Беса Билал Касами нема да присуствува на утрешната средба иницирана од претседателот на ДУИ Али Ахмети, по повод годишнината од потпишување на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

Весна Тодоровска
Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива ја отфрли поканата за средба во скопскиот хотел Парк од лидерот на ДУИ Али Ахмети. Му порачаа, ако има...
Вести Македонија Слајдер

Спасов: Ахмети прави етничка мобилизација на Албанците ставајќи се во својство на воен командант, на кого Груевски му даде амнестија

Слободен печат
Универзитетскиот професор и поранешен дипломат, Ѓорѓи Спасов со објава на својот Фејсбук профил реагира на денешната покана од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка...
Вести Македонија

Осумнаесет години од потпишување на Рамковниот договор

Слободен печат
Пред осумнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година. Преговорите почнаа...