Tag : Макеоднија

Вести Македонија

Јанушев: Планираме 50 илјади вработувања што ќе придонесе младите да останат во Македонија

Слободен печат
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 на гостувањето на емисијата Топ тема на телевизија Телма...
Вести Македонија

Шахпаска: Здравството претставува една од најуспешните приказни на актуелната власт

Слободен печат
Во овие не цели три години на власт, ги исполнивме нашите изборни ветувања од 2016 година. Односно ги враќаме парите кај граѓаните, вложуваме во човечкиот...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски до Мисајловски: Не се охрабри да ги спротиставиме нашите концепти, го разбирам стравот

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски оцени дека отсуството од второто соочување од страна на неговиот противкандидат во ИЕ 2 од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, кој требаше...
Вести Македонија Слајдер

Анкета на Стратум Р&Д: Предност на коалицијата СДСМ и БЕСА, 70% од граѓаните се против избор на премиер на национална основа

Слободен печат
Коалицијата СДСМ и БЕСА се перципира од граѓаните како победничка коалиција и има стабилна предност (31%) во однос на ВМРО-ДПМНЕ (27%) пред вонредните парламентарни избори...
Вести Македонија

„Гласај” – нова иницијатива на ЦИВИЛ за граѓанско учество на изборите

Слободен печат
Здружението ЦИВИЛ ја спроведе иницијативата „Гласај / Voto” на социјалните мрежи со цел, како што соопшти денеска, да им даде поттик на граѓаните да го...
Вести Македонија

Муцунски до Царовска: Барате граѓаните да го поддржат бројот три, а во три години имате направено три амнестии

Слободен печат
Тимчо Муцунски, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашното гостување во „Само вистина” на Канал 5...
Вести Македонија Слајдер

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Слободен печат
Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни избори...
Вести Македонија

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат
Во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза” во Чаир првпат по четири децении се реновирани двете гинеколошки операциони сали. Станува збор за реконструкција...
Вести Македонија Слајдер

Села: Лајт мотивот на овие избори ќе биде променета кај албанскиот блок, Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци

Миа Агенција
Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец премиер сака да опстои и да ги задржи гласачите што ги имаше,...
Вести Македонија

Добар процент пациенти доаѓаат во болница откако состојбата им е значително влошена, тврди Филипче

Слободен печат
Анализата на хоспитализирани и нивното доаѓање во болница упатува на заклучокот дека има еден добар процент пациенти со Ковид-19, кои доаѓаат во болница откако состојбата...