Tag : Макеоднија

Вести Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Магдалена Филиповска-Грашкоска, претседателка на инспекцискиот совет

Слободен печат
Претседателката на инспекциски совет Магдалена Филиповска Грашкоска одржува прес-конференција во Медиа центарот на Владата на Северна Македонија.  ...
Вести Македонија

Да се преземат мерки за дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19

Слободен печат
Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на...
Вести Македонија

Нема да се санкционираат лицата кои за време на полициски час пријавуваат кривично дело

Слободен печат
За време на ограничувањето на движење не се санкционираат лицата кои пријавуваат кривично дело, информираат од Министерството за внатрешни работи. Во врска со барањата што...
Вести Македонија

Три телефонски линии за психолошка поддршка на вработените на МВР

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи ги известува своите вработени дека од денеска во функција се пуштени три телефонски линии на кои стручни лица – психолози  вработени...
Вести Македонија Слајдер

Заев и Мицковски во изолација, биле кај новинар позитивен на Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче на денешното вонредно обраќање до македонската јавност истакна дека лидерите на двете најголеми политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски...
Вести Македонија Слајдер

Трајковски: Судовите да одлучуваат за деблокирање на сметките

Слободен печат
-Донесена е уредба со која што се наложува да запрат извршувањата, но истата таа уредба го спречува и деблокирањето на сметките. На ова се пожалија...
Вести Македонија Слајдер

Преживување во корона по еден

Слободен печат
Во утрешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ ќе имате можност да ги прочитате авторските текстови од нашите новинари. Во новиот број прочитајте...
Вести Македонија

Пендаровски-Ердоган: Солидарност и сојузништво за справувањето со коронавирусот

Слободен печат
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. За време на разговорот, претседателот Пендаровски,...
Вести Македонија

Да нема санкции за жени и деца кои за време на полициски час го напуштаат домот поради насилство

Слободен печат
Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство бара итно дополнување на Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата,...
Вести Македонија

Социјално загрозените семејства ќе земаат гарантирана минимална помош од 4 до 10 илјади денари

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика ги информира домаќинствата кои останале без приходи или биле дел од неформалната економија за правото на гарантирана минимална помош...