15 C
Скопје

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Откако многу жени се охрабрија и го обвинија продуцентот Харви Вајнстин дека сексуално ги злоставувал, а со осум од нив приватно се спогоди за се да сокрие, тој беше осуден на затворска казна од 23 години, која во моментов веќе ја служи.

Иако веќе е зад решетки, озлогласениот продуцент и медиумски моќник се соочува со нови обвиненија. Обвинителите ги презентирале случаите во судот во Лос Анџелес, а потоа треба да побараат екстрадиција на Вајнстин поради судењето во нивните градови. Се работи за 11 точки од обвинението, вклучувајќи силување и сексуален напад, во пет наводни инциденти помеѓу 2004 и 2013 година.

Адвокатскиот тим на Харви наводно ќе побара екстрадицијата да се одложи поради неговата влошена здравствена состојба и здравствени ризици поради пандемијата на коронавирусот.

„Мојот клиент се противи на преместувањето. Тој прво мора да се изврши итен преглед на забите и очите. Тој е речиси слеп и има потреба од операција на очите. Покрај тоа, тој веќе има закажани стоматолошките прегледи. Досега тој изгуби четири заби“, изјави неговиот адвокат.

Поврзани вести

ФОТО: Двојничката на Кејт Мидлтон заработувала 1.000 фунти дневно и се обезбедила за цел живот

Слободен печат

ФОТО: Принцот Чарлс ја исфрли Меган, со интимната фотографија ѝ удри шлаканица

Слободен печат

Србинка намамена на брак во Италија, завршила како сексуална робинка, се отрула за да побегне

Слободен печат

Ве боли раката по вакцинирањето? Постои едноставно објаснување за тоа

Слободен печат

Сузана Манчиќ со потресна исповед: Изгубив три сина, родив еден во шестиот месец од бременоста!

Слободен печат

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

Остави Коментар