Tag : осуден

Вести Свет

Суд во Нигерија осуди човек на смртна казна преку апликацијата Зум

МИА Агенција
Суд во Нигерија осуди човек на смрт со бесење, во рочиште одржано преку апликацијата Зум. Организацијата за човекови права Хјуманс рајтс воч денеска оцени дека...
Вести Свет

Напаѓачот на џамиите на Нов Зелан го призна своето злосторство

Слободен печат
Брентон Тарант, кој изврши напад во две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, за време на сослушувањето во Врховен суд, преку видео-врска ја призна вината...
Вести Свет

Харви Вајнстин осуден на 23 години затвор за силување

Слободен печат
Посрамениот холивудски продуцент Харви Вајнстин е осуден на 23 години затвор за силување и сексуален напад, пишува Би-Би-Си. Вајнстин беше прогласен за виновен на судењето...
Вести Македонија

Панчевски осуден за мобинг

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски е правосилно осуден за мобинг врз вработениот во Кривичниот суд, Горан Стаменковски, кој се уште е вработен во...
Вести Свет

Поранешниот претседател на Јужна Кореја осуден на 17 години затвор

Слободен печат
Врховниот суд во Сеул го осуди поранешниот претседател на Јужна Кореја Ли Мјунг-бак на 17 години затвор поради проневера и подмитување, јави јужнокорејската новинска агенција...
Вести Свет Слајдер

Поранешниот директор на Интерпол осуден на 13,5 години затвор поради мито

Слободен печат
Поранешниот директор на Интерпол, Менг Хонгвеј денеска е осуден на 13,5 години затвор поради земање мито. Пресудата за Менг изречена е во судот во Тјанчин,...
Вести Свет Слајдер

Австриски градоначалник осуден бидејќи не овозможил доволно приклучоци за водовод и канализација

Слободен печат
Градоначалникот на малото австриско гратче Пихел, Јохан Допелбауер, бил уапсен и брзо осуден на 15 месеци условна затворска казна, бидејќи не овозможил доволно приклучоци за...
Хроника

Татко осуден на седум години затвор за продажба на малолетната ќерка

Слободен печат
По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која обвинетиот Т.Д....
Вести Свет

Во Германија уапсен маж од Косово кој праќал пари и ширел пропагнада на Исламска држава

Слободен печат
Маж од Косово во Германија е обвинет за обезбедување на поддршка за таканаречената Исламска држава. Тој испраќал пари за оваа терористичка организација и ширел пропаганда,...
Хроника

Приведени двајца крадци за извршени 17 кражби

Жител на кичевското село Арангел, по кого била распишана потерница за издржување затворска казна во траење од 12 години, е уапсен во селото Колибари. Според...