23 C
Скопје

АБА2 лига: МЗТ Скопје поразен од Хелиос Домжале!

МЗТ водеше после првото полувреме со 47:39, но противникот успеа да ја анулира негативата, и воедно да направи целосен пресврт за триумф.

Денеска во рамките од 18. коло во АБА2 регионалната лига составот на МЗТ Скопје Аеродром загуби во СЦ „Јане Сандански“ со резултат 85:89 (21:23, 26:16, 18:28, 20:22) Хелиос Домжале.

Вечерашниот меч помеѓу МЗТ и Хелиос почна со минута молчење во чест на легендата на македонската кошарка, Благоја Георгиевски – Буштур кој загина во сообраќајна несреќа.

МЗТ водеше после првото полувреме со 47:39, но противникот од Словенија успеа во второто полувреме не само што успеа да ја анулира негативата, туку и да направи целосен пресврт за триумф.

Кај домаќините најефикасни беа Хиндс со 18 поени (шест асистенции) и Стојановски со 17 поени, а на спротивната страна 29 поени (девет скокови) забележа Хиршман, 24 поени беа дело на Коњевиќ.

Ова е вкупно шести пораз (втор по ред) за играчите на тренерот Ѓорѓи Кочов во регионалното натпреварување за моментно во второ место со 30 бодови, четири помалку од водечкиот Борац.

Наредниот дуел популарните „штркови“ ќе го имаат на 6 февруари на гостувањето кај Широки Бријег, босанската екипа е третопласирана во генералниот пласман со 28 бодови.

Поврзани вести

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Слободен печат

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Остави Коментар