6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

За да ги постигнете максимални придобивки од пливањето, неопходно е да пливате три пати неделно.

Без разлика колку години имате, постои една универзална „тајна“ за добро физичко и ментално здравје – пливањето.

Оваа активност не само што ви обезбедува тренинг за целото тело, туку може да ви помогне и да се справите со депресијата, бидејќи пливањето предизвикува лачење на ендорфин, хормонот кој е одговорен за позитивните мисли и чувства.

1. Подобар капацитет на белите дробови

Редовното пливање е одличен начин за зајакнување на белите дробови. Всушност, студиите велат дека во тоа пливањето е подобро и од јогата! Тоа е резултат на фактот дека пливањето ја зголемува еластичноста на мускулите во белите дробови и градите.

Прочитајте и...  Мода во време на корона: Виртуелниот свет на „Еми“ наградите (ФОТО)

2. Ги зајакнува зглобовите

Додека пливате, не чувствувате дури 90% од вашата тежина, така што оваа вежба е идеална за луѓе кои страдаат од болка во зглобовите предизвикана, на пример, од артритис. Ова дополнително значи дека редовното пливање ќе помогне да се намали ризикот од влошување на болеста затоа што мускулите ќе имаат редовно вежбање, вклучувајќи ги и оние околу зглобовите и ќе станат посилни.

Фото: Профимедиа

3. Прав и здрав грб

Ако страдате од хронична болка во грбот, пливањето ќе ви помогне затоа што изградува силни грбни мускули.

4. Послабо тело

Пливањето три пати неделно е одличен начин да согорите уште повеќе калории додека истовремено ги зајакнувате мускулите. За време на 30-минутното пливање, ќе согорите дури 500 калории, што е двојно повеќе од бројот на калории согорени за време на една прошетка.

Прочитајте и...  Виц на денот: Корона
Фото: Профимедиа

5. Бавно стареење

Студиите покажаа дека луѓето кои три пати неделно препливуваат од 3 до 4,5 км го забавуваат процесот на стареење и изгледаат помлади и по неколку неколку децении.

6. Подобро спиење

Пливањето прави чуда и за вашиот ум и за спиењето. Докажано е дека пливањето е еден од најдобрите начини за лекување на несоница. Но пливањето е одлично и за лекување на некои психолошки проблеми, бидејќи овозможува релаксација и активација на целото тело, со што лошите мисли се отргнуваат додека телото ужива во водените бранови.

Прочитај повеќе

Фаталната Саманта од „Сексот и градот“ зад себе има три пропаднати брака, а љубовта на својот живот ја најде по 60. година

Слободен печат

Разговор со Маргарита Арсова, координатор на „Синедејс“: „Филм на секое платно“ ги оживува старите заборавени кинолокации во Скопје

Јасмина Кантарџиева Димков

Водич за зимница: Стари рецепти од нашите баби за најдобри домати, пиперки и кисели краставички

Слободен Печат

Пријателките од „Пријатели“ на доделувањето на „Еми“: Цимерки сме од 1994 година!

Слободен печат

Марк Ентони изнесе непознат детаљ за Џенифер Лопез: Таа сакаше да се прикрадува и да ги прислушува своите вработени

Слободен Печат

Дали може симптомите на ковид-19 да се појават и веднаш да исчезнат?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Што кога на децата им е досадно? Еве неколку предлози

Слободен печат

Осум знаци на усните што ја откриваат здравствената состојба – од дијабетес до болести на црниот дроб

Слободен печат

Дневен хороскоп за 22 септември: Верувајте во себе и покажете им на сите дека знаете што сакате

Слободен печат

Виц на денот: Корона

Слободен печат

Избран е најдобриот филмски лик на сите времиња: Неговиот широк спектар на емоции, ги освои срцата на гледачите!

Слободен Печат

Осум најлоши работи кои оваа есен можете да ги направите за вашето здравје!

Слободен Печат