5 работи што ги имала секоја југословенска куќа: Без ова не сме можеле да го замислиме животот! (ФОТО)

Секое време носи нешто свое на сите полиња, па дури и кога станува збор за предметите кои ги чуваме во домот како најголеми скопоцености и одраз на статусот, личниот стил…

Кога станува збор за уредувањето на ентериерот и предметите за кујната и домаќинството, сè се промени.

Некогаш една куќа не можеше да се замисли без овие 5 работи!

1. Познатиот зелен креденец

Стоеше на највидливото место во кујната или дневната соба и во неговиот стаклен дел се изложуваа најубавите садови кои ретко се користеле. Сите домаќинки биле луди по него и сакале да го имаат во својот дом.

2. Сет садови кој за домашните бил строго забранет за користење

Секоја куќа имала барем еден сет шолјички, чаши или чинии кои се чувале (Бог знае зошто). Обично не се ни допирале, бидејќи постојано се чувале за некоја специјална прилика која всушност никогаш не била толку специјална.

3. Бокал

Некогаш беше потполно незамисливо да се послужи густ сок од тетрапак или да се носи чашата во кујната па од чешма да се сипува вода. На масата секогаш стоеле порцелански или керамички бокали со убави, главно цветни или овошни дезени.

Подоцна ги замениле стаклените бокали, кои често доаѓале во пакет со чаши со идентична шара.

4. Теписи со карактеристични шари

Дневната соба, како и сите останати, не можеле да се замислат без теписи од ѕид до ѕид, главно црвени или зелени, со шарени мотиви кои ни будат носталгија…

5. Кристална вазна (или барем имитација)

Вазните, украсните садови и кутивки кои биле или изгледале како да се направени од кристал биле најпосакуваниот подарок. Не би сакале да ви бидеме во кожа доколку тогаш сте биле дете и сте скршиле токму ваков сад во домот.

Прочитајте и...  Во осумдесетите мажите лудуваа по неа, а таа сега се сврши со долгогодишната девојка (ФОТО)

Прочитај повеќе

Двејн Џонсон повторно ги воодушеви фановите: Погледнете што правеше со ќеркичката! (ВИДЕО)

Слободен печат

Близнаци родени во екот на пандемијата ги добија имињата Корона и Ковид

Слободен печат

Поради пандемијата одложена премиерата на продолжението на „Топ ган“: Знам дека го чекавте 34 години, за жал, чекањето ќе потрае

Слободен печат

Фестивалот Коачела сепак ќе го слави 20. роденден: Сите сме повикани (ВИДЕО)

Слободен печат

Хуманост на дело: Опра Винфри донира 10 милиони долари во борбата со коронавирусот

Слободен печат

Ова е новата Рубикова коцка: Играчка која ќе ја сложат само најпаметните (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ИНТЕРВЈУ со Дороти Пачкова, активистка: Дајте ѝм приоритет на солидарноста, на споделувањето емоции и на заедништвото

Јасмина Кантарџиева Димков

Американски џез музичар ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат

Под мразот на Антарктикот откриени остатоци од древна прашума

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 10 ДЕЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Сајмон и Гарфункел го објавиja 4. издание, „Идоли“ почнаа со снимање на првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Мијата: Ви го препорачувам „Слуга“ – филм за превоспитување на богати разгалени деца

Александра Велинова