21 новозаболен од Ковид-19

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и Берово-1.

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.

Во последните 24 часа направени се 258 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-3, Штип-1, Тетово-5.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1999, бројката на оздравени пациенти е 1439, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 447. Последната дистрибуција по градови е:

•    Скопје – 725, активни 204
•    Куманово – 436, активни 35
•    Дебар – 51, активни 0
•    Штип-41, активни 6
•    Прилеп –210, активни 46
•    Тетово – 177, активни 82
•    Струга – 75, активни 8
•    Велес – 127, активни 41
•    Битола –28, активни 7
•    Охрид –23, активни 8
•    Кавадарци – 5, активни 0  
•    Гостивар –21, активни 3
•    Гевгелија – 4, активни 0
•    Струмица – 3, активни 1
•    Крива Паланка- 6, активни 0
•    Радовиш – 4, активни 0
•    Крушево – 3, активни 0
•    Кочани – 31, активни 0
•    Пробиштип – 2, активни 0
•    Кичево – 2, активни 0
•    Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
•    Демир Хисар – 1, активни 0
•    Македонски Брод – 2, активни 0
•    Пехчево- 3, активни 0
•    Делчево-1, активни 0
•    Валандово -1, активни 0
•    Виница – 3, активни 1
•    Кратово-2, активни 1
•    Берово-1, активни 0
•    Свети Николе-1, активни 1

Прочитајте и...  Каракачанов со државни пари преку Институт го „разобличува“ бугарскиот карактер на Македонија

Направените 258 теста се преку: ИЈЗ –193, Ветеринарен ф-тет -0, Авицена –0, Биотек -57, Филип Втори (Жан Митрев) –0, Систина со PCR метода -1  и МАНУ -7.  Досега во земјата се направени вкупно 25528 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 13 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 3 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 54 пациенти. На кислородна поддршка се 20, на механичка вентилација се 3 пациенти.
Во ГОБ „8 септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани 21 пациент. На респиратор се 6, a со потешка клиничка слика се уште 6 пациенти.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Филипче: Ковид-19 го достигна пикот пред една недела, бројот на активни случаи се стабилизира

Во болницата во Битола се хоспитализирани 4 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 4 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 7 пациенти, на домашно лекување се следи 1 пациент. На ифективните одделенија во Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани  41 пациент- позитивни и сомнителни на ковид-19.

Поврзани вести

Ковид-19 ја притиска Албанија: Нови 645 инфекции и 18 смртни случаи

Слободен печат

Раст за повеќе од 50 отсто од лани: Компанијата „Амазон“ вработила 427.300 луѓе за 10 месеци

Слободен печат

Операција на синуси, па позитивен ковид-19: Одложено и третото рочиште од предметот против Нефи Усеини

Слободен печат

Ахмети со порака на Денот на албанското знаме: Заев ја ризикува политичката кариера со толку директно кажување на нештата

Слободен печат

Нови истражувања откриваат: Короната постоела и на Балканот пред појавата во Вухан

Слободен печат

Разбојништво во Скопје: Во 15.40 часот одзеле пари од вработен во финансиско друштво, во 16 часот ги фатила полиција

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian