9 C
Скопје

1МФЛ: Дерби со различни амбиции, Шкендија домаќин на Вардар

Денеска продолжуваат возбудувањата во Првата македонска лига со натпреварите од 20 коло, дербито е во Тетово, Шкендија го пречекува Вардар.

Во саботата се одигра првиот меч од лигашката рунда, Работнички ремизираше против составот на Силекс.

Од 14.00 часот играчите на Ернест Ѓока ја имаат фаворитската улога против тимот на Никола Илиевски. Тетовските „црвено-црни“ сезонава имаат одлични резултати кои водат кон нова шампионска титула, тоа го докажаа и лани во првиот меѓусебен меч токму против Вардарци славејќи со 1:5. Последен пат Вардар славеше во Тетово во сезоната 2016/2017 со резултат 0:2.

Ново дерби во кое сега амбициите се различни, Шкендија атакува на освојување на трофејот, а Вардар со цел да преживее и кој во изминатиот период се соочи со финансиски проблеми. Џиџи во составот има спој на младост и искуство, да биде што порамноправен против секој ривал.

Прочитајте и...  Надал рутински до третото коло во Монте Карло

Во истиот термин од 14.00 часот на останатите четири меча Пелистер е домаќин на Ренова, потоа Беласица ќе ги одмери силите со Струга Трим Лум, Македонија ЃП ќе игра против Борец, а Шкупи на теренот на ФФМ се соочува со Академија Пандев.

Моментно како изгледа табелата во шампионатот: Шкендија 42 бодови, Шкупи 36, Македонија ЃП 34, Струга Трим Лум 29, Работнички 28, Вардар 26, Борец 25, Силекс 23, Пелистер 19, Ренова 19, Академија Пандев 17, Беласица 12.

Поврзани вести

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Тандем од соништата, Агуеро ќе игра со Меси во Барселона!?

Слободен печат

Вардар 1961 успешен на патот до одбрана на шампионскиот трофеј

Слободен печат

Остави Коментар