18 C
Скопје

Ѕвездата од „Игра на тронови“ поради анорексија била на работ од смртта

Актерката Гема Велан (39), која гледачите ја запознаа во серијата „Игра на тронови“, јавно проговори за својата борба со анорексијата.

„Тоа е дел од мојот живот. Ако моето искуство му помогне на еден или на повеќемина јас сум должна тоа да го споделам со јавноста. Можеби ќе им помогнам да не се чувствуваат беспомошно и да сфатат дека сите можат да ја победат таа состојба. Мене моето искуство со анорексијата навистина ме обликуваше во личноста која сум денес“, раскажа Гема.

Актерката со анорексијата се сретнала уште кога имала 17 години. Тогаш таа била на работ од смртта, а процесот на закрепнување бил долг. Без помош од психотерапевтите, како што вели таа, не би успеала. Цели осум месеци ги поминала во болница.

Прочитајте и...  Виц на денот: Кокошки
Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

„Кога си близу смртта и мораш да се соочиш со нешто така тешко на 17 години, заминувањето на психотерапија и целиот процес на лекување се многу долги, но тие само можат да те обликуваат како личност. Многу сум благодарна на тоа. Беше тоа голем дел од животот на моето семејство. Медицинскиот персонал беше прекрасен и тие се причината што денес сум личноста која всушност сум“, раскажа Гема.

Поврзани вести

Дино Мерлин: Поради тешката болест бев како билка

Слободен Печат

Британски таблоид треба да и исплати отштета од половина милион евра на Меган Маркл

Слободен печат

ФОТО | Бритни Спирс објави емотивна фотографија: По долго време повторно ги покажа синовите

Слободен печат

ВИДЕО | Како да ја исфенирате косата како вистински професионалец: Трик кој е пожелно да го знае секоја жена!

Слободен печат

Го допивате кафето неколку часа подоцна од подготовката? Прочитајте дали е здрава оваа навика

Слободен печат

ФОТО+ВИДЕО | Познатата фитнес инструкторка Елена Бубало со искрена објава за менливоста на телото

Ирена Трајкова

Остави Коментар