Зошто младите Јапонки не се мажат?

„Убаво облечено друштво на немажени жени кружи низ конференциската сала преполна со столици, незадолжително разговарајќи и разменувајќи свои биографии со цел да пронајдат брачен партнер. Сите се во друштво на родителите“.

Една 39-годишина жена, која на новинарите не сакала да им го открие името, вели дека „немала храброст“ да пронајде маж и да се отсели од мајка и, која дошла со неа на овие организирани состаноци кои во Јапонија се во се поголем број.

„Не сум имала многу прилики да запознаам некого“, објаснува таа. „Кај мене на работа има многу жени, а малку мажи“. Отприлика една четвртина од Јапонките од 20 до 49 години е немажена, покажуваат владините податоци. Не е дека тие тоа не го сакаат, туку застарените социјални норми и се поголемиот економски притисок ги отежнуваат венчавките, велат експертите.

Прочитајте и...  Пред да стане позната познатата водителка малтретирала 11-годишно дете: Ми велеше дека сум ужасен и дебел!

Професорот по социологија од токискиот Универзитет, Машахиро Јамада вели дека, истовремено, кај дел од нив тој притисок го ублажува социјалната норма во склад со која самците живеат со родителите до бракот.

„Мислат дека е губење на време да влегуваат во врска со некој кој не ги исполнува нивните услови и дека можат да пронајдат нешто подобро“, тврди Јамада. Таквите лица ги нарекува „самци паразити“, и напоменува дека и високата цена на недвижнините во Јапонија го отежнува иселувањето од родителскиот дом.

Еден 74-годишен во истата сала е во потрага по погодна млада жена за својот 46-годишен син и укажува на дополнителен проблем – претераната срамежливост. „Мојот син е трговец. Добар е во односот со клиентите, но не знае да и пријде на жена“ – Зошто синот не си бара самиот жена? Презафатен е со работа, изјавил таткото.

Прочитајте и...  10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Шигеки Матсуда, исто така универзитетски професор по социологија, вели дека се работи за феномен кој се нарекува хипергамија. „Јапонките настојуваат да пронајдат мажи со ниво на образование и работно место над нивното“, објасни Матсуда.

Анегдотата со организираните состаноци како да го докажува тоа. „Еден ред жени застанаа пред мажите кои, како што се покажало, имаат највисоки примања во салата“.

„Големиот процент на немажени нема да се промени се додека жените не ја прифатат идејата за венчавање со маж кој заработува помалку од нив“, вели Јамада.

Дали помагаат настани како овој во Токио за тоа да се промени? Шои Вакисака, водичот на организацијата кој ја организира оваа забава, вели дека успехот е ограничен. „Отприлика два проценти од учесниците во просек ќе го пронајдат својот партнер“.

Прочитајте и...  Ова баш секој мора да го прочита: Најубавите зборови на големите уметници за љубовта и среќата напишани некогаш!

Една учесничка пред новинарите изјавила дека тоа е „ефектен“ начин за средба со некој кој сака брак. „Не можете туку така било кој минувач на улица да го прашате дали си за брак“, додава нејзината мајка.

На забавата присуствувала и брачна советничка која веднаш учесниците ги советувала да ги намалат своите финансиски очекувања.

„Не барајте премногу. Се надевам дека ќе ја изберете онаа личност со која искрено ќе се согласувате“.

Прочитај повеќе

Тајни што потонаа заедно со Титаник: Пожар, преголема брзина, торпедо…

Слободен печат

Пред да стане позната познатата водителка малтретирала 11-годишно дете: Ми велеше дека сум ужасен и дебел!

Васко Спасоски

Не се залажувајте повеќе – преземете нешто: 10 знаци кои јасно покажуваат дека не сте среќни во бракот

Слободен печат

Мишел Фајфер на 62 години воодушеви со деколте и лице без шминка: Еднаш убава, засекогаш убава! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ве засити, а нема да ви го надуе стомакот: Летна салата со ориз

Слободен печат

Клои Кардашијан со оваа фотка ги шокираше фановите, сега е откриено како навистина изгледа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Телото умее да ви сигнализира ако сте претерале со внесување месо

Слободен печат

Луѓето кои ја преболеле короната имуни се три месеци!

Васко Спасоски

Кралот на тортите: Бели ледени коцки – рецепт!

Васко Спасоски

Секој ден во различни бикини: Вчера Анастасија Ражнатовиќ носеше танга, а денеска… (ФОТО)

Васко Спасоски

Повеќето жени не се подготвени: Симптоми што укажуваат на почеток на менопаузата

Слободен печат

Не чудете се ако оваа година полесно изгорите на сонце

Слободен печат